Erdoğan’dan ABD’ye çok sert mesajlar, ABD'in FETÖ'ye ödediği parayı açıkladı...

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Benin Cumhurbaşkanı Patrice Talon baş başa ve heyetlerarası görüşmelerin ardından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde ortak basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan’dan ABD’ye çok sert mesajlar, ABD'in FETÖ'ye ödediği parayı açıkladı...
Erdoğan’dan ABD’ye çok sert mesajlar, ABD'in FETÖ'ye ödediği parayı açıkladı... Zehra

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde basına kapalı gerçekleşen görüşme, yaklaşık bir saat sürdü. Görüşme öncesi Başkan Erdoğan, Benin Cumhurbaşkanı Patrice Talon'u törenle karşıladı. Ardından iki ülke cumhurbaşkanı heyetler arası görüşmeye geçti.

Görüşmenin ardından düzenlenen Erdoğan ve Talon ortak basın toplantısı düzenlendi.

'HEDEFİMİZ AFRİKA'DA 54 ÜLKENİN TAMAMINDA BÜYÜKELÇİLİK AÇMAK'

Basın toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Afrika, bizim için büyük önem arz eden bir kıta olmuştur. 12 büyükelçiliğimiz varken, şu anda Afrika'da 41 büyükelçiliğimiz var. Hedefimiz, Afrika'nın 54 ülkesinin tamamında müstakil büyükelçiliklerimizin olmasıdır" dedi.

'ABD'NİN BU ÖRGÜTE ÖDEDİĞİ PARA 800-850 MİLYON DOLAR'

Konuşmasında FETÖ'ye değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle devam etti:

Erdoğan, "Temennimiz o ki FETÖ'nün ülkedeki (Benin) bağlantılarının tasfiyesi ile ilgili olarak en kısa süre içerisinde sonuç alacağımıza inanıyorum".

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Amerika, kendisine (FETÖ elebaşı) 400 dönüm arazi tahsis etti ve bu arazide orada bütün dünyadaki örgütlerini oradan idare ediyor. Yıllık charter okullardan Amerika'nın bu örgüte ödediği para 800-850 milyon dolar. Bu örgütün arkasında nelerin olduğunu, kimlerin bulunduğunun bilinmesi bakımından bunu çok çok önemsiyorum" dedi.

TÜRKİYE-BENİN İLİŞKİLERİ

Türkiye ile Benin arasındaki toplam ticaret hacmi 2000'de 8.4 milyon dolar olarak belirlenirken, bu rakam 2017 itibarıyla 115.3 milyon dolara ulaştı. Söz konusu dönemde sürekli artış eğilimi gösteren Türkiye'nin Benin'e ihracatı 1.7 milyon dolardan 93 milyon dolara yükseldi.

İhraç edilen ürünler arasında makarna, un, demir-çelik filmaşin, profil, inşaat demiri, şekerli mamuller ve kağıt ürünlerinin başı çektiği görüldü.

İthalat verilerine bakıldığında ise 2000'de 6.6 milyon dolar olarak gerçekleşen ithalat, 2017'de 22.4 milyon dolara çıktı. Benin'den en fazla pamuk ithalatı yapıldı.

Öte yandan, Benin'de ekonomik büyümeye ve yeni kalkınma programlarının uygulanmaya konulmasına bağlı olarak talebin artacağı düşünülüyor. Mevcut ve potansiyel talebin artış yönünde olması ve ülkenin diğer Afrika ülkelerine açılan bir kapı olması, ihracatın artırılması için fırsat sağlıyor.

timetürk

 
 
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Atasoy Müftüoğlu Yazdı: Konfor/çıkar/iktidar alanına kapanmak, entelektüel özgürlükten vazgeçmek demektir.
Atasoy Müftüoğlu Yazdı: Konfor/çıkar/iktidar alanına kapanmak, entelektüel özgürlükten vazgeçmek demektir.
Cihan Aktaş yazdı: Toplumsal cinsiyet ve aile
Cihan Aktaş yazdı: Toplumsal cinsiyet ve aile