'Filistin'in cesur kızı' Temimi: 100 kez daha cezaevine girmeye hazırım

İsrail askerlerini tokatlarken görüntülenen, Aralık 2017'de gözaltına alınan ve 8 ay sonra serbest kalan Ahed Temimi, “100 kez daha cezaevine girmeye hazırım" dedi.

'Filistin'in cesur kızı'  Temimi:  100 kez daha cezaevine girmeye hazırım
'Filistin'in cesur kızı'  Temimi:  100 kez daha cezaevine girmeye hazırım Zehra

'Filistin'in cesur kızı' olarak anılan Temimi, siyonist rejim cezaevinden serbest kaldıktan sonra RT Arapça servisine mülakat verdi.

Temimi cezaevinde yaşadığı zorluklara rağmen ülkesi için yeniden cezaevine girme riskini alacağını söyledi.  "Umarım kimse benim yaşadıklarımı deneyimlemez. Ancak inandıklarım uğruna cezaevine girdiğim için memnunum" diye konuşan Temimi "Eğer ülkemin iyiliği için olacaksa 100 kez daha cezaevine girmeye hazırım" ifadelerini kullandı.

'BENİ GÖZALTINA ALABİLECEKLERİNİ BİLİYORDUM'

Filistin'in özgürlüğünü savunan bir aileden gelen Temimi geçmişte de İsrail askerleri ile sorunlar yaşamıştı. Temimi aralıkta Batı Şeria'nın Nabi Saleh köyündeki evlerinin önünde duran iki silahlı İsrail askerine tekme ve tokatla direnmiş ve çekilen görüntüler sosyal medyada hızla yayımlanmıştı.

İsrail askerlerine tepki gösteren Temimi'nin annesi Neraiman ve 20 yaşındaki kuzeni Nur da Tamimi ile birlikte gözaltına alınmıştı.

Olayla ilgili de açıklamalarda bulunan Temimi "Beni gözaltına alabileceklerini biliyordum. Bu İsrail baskısı altında yaşayan insanlarımız için olağan bir uygulama" dedi.

'KUZENİMİ SURATINDAN VURAN ASKERDİ'

Temimi tokat attığı İsrail askerinin 14 yaşındaki kuzeni Muhammed'i suratından  yakın mesafeden vuran asker olduğunu söyledi. Muhammed suni komaya sokulmuş ve kafatasının bir bölümü operasyonla alınmıştı. 

Temimi "O, Muhammed'i zaten yaralıyken suratından vuran askerdi ve Muhammed bu yüzden neredeyse ölüyordu. Yaşadığım yer yakınında gençlere ateş açan aynı askerdi" dedi.

Cezaevinde yaşadığı zorluklara bazen 'katlanmakta güçlük çektiğini' söyleyen Temimi "Ancak cezaevindeyken bana en büyük darbeyi kuzenimin öldürülmesi vurdu" diye konuştu.

Temimi'nin 17 yaşındaki kuzeni Musab İsrail askerleri tarafından eylül ayında vurularak öldürülmüştü. 

Temimi "Cezaevi yönetimi devam ettiğimiz sınıfları kapatmayı denedi. Bu da daha düşük şiddetli bir darbe oldu. Ancak bunu atlatmayı becerdik. Bu talihsiz olaylar bizi birleştirdi" dedi.

İslamianaliz
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elif Çakır Yazdı: Mülakat sınavıyla liyakat tespit edilir mi
Elif Çakır Yazdı: Mülakat sınavıyla liyakat tespit edilir mi
Mustafa İslamoğlu: İslamcılık benim için ömrümün en büyük hayal kırıklığıdır ve kendimi de sorumlu hissediyorum.
Mustafa İslamoğlu: İslamcılık benim için ömrümün en büyük hayal kırıklığıdır ve kendimi de sorumlu hissediyorum.