Gazze'deki barışçıl gösterilerde İsrail askerleri yine saldırdı: 1 çocuk şehit, 220 yaralı

Filistinlilerin İsrail işgaline karşı Gazze-İsrail sınırında sürdürdükleri Büyük Geri Dönüş Yürüyüşü gösterilerinde İsrail askerlerinin saldırıları sonucu 1 kişi hayatını kaybetti, 220 kişi de yaralandı.

Gazze'deki barışçıl gösterilerde İsrail askerleri yine saldırdı: 1 çocuk şehit, 220 yaralı
Gazze'deki barışçıl gösterilerde İsrail askerleri yine saldırdı: 1 çocuk şehit, 220 yaralı Zehra

Filistinlilerin İsrail işgaline karşı Gazze-İsrail sınırında sürdürdükleri Büyük Geri Dönüş Yürüyüşü gösterilerinde İsrail askerlerinin saldırıları sonucu 1 kişi hayatını kaybetti, 220 kişi de yaralandı.

Filistin Enformasyon Merkezi'nin haberine göre: Büyük Dönüş Yürüyüşü’nün 16’cı cumasında gösterilerini sürdüren Filistin halkına işgal güçlerinin saldırması sonucu bir çocuk şehit oldu, bazı gençler yaralandı, bazıları da atılan gazlardan etkilendi.

Filistin Enformasyon Merkezi muhabirleri, Gazze sınırından ve Sağlık Bakanlığından aldıkları bilgileri anında aktarmaya devam ediyorlar.

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Osman Rami Hıls (15) isimli Filistinli çocuğun işgal güçlerinin ateşiyle şehit olduğu duyuruldu.

Filistin Enformasyon Merkezi muhabirleri, halkın Cuma namazı kılmak için Gazze sınırına kurulan eylem çadırlarına akın ettiğini, göstericilerin bugünkü cumayı Siyonist rejimin tehcir tehdidi altında olan Han El-Ahmer halkıyla dayanışmaya ayırdıklarını belirttiler.

İşgal güçlerinin, eylem yapmalarını ve sınıra yaklaşmalarını engellemek için gençlerin üzerine gerçek mermi, plastik mermi ve göz yaşartıcı bomba yağdırdıklarını belirten muhabirler, gençlerin ise işgal askerlerinin görüş alanını kapatmak ve keskin nişancıların gençleri vurmalarını engellemek için lastik yakmaya başladıklarını, bazılarının da ucuna yanıcı madde bağlanmış uçurtma ve balonları işgalcilerin tarafına yolladıklarını ifade ettiler.

Dönüş Çadırlarıyla Kuşatmayı Kırma Heyeti yaptığı açıklamada, halka Han El-Ahmer’e Vefa Cumasında faaliyetlere katılma çağrısını yapmıştı.

Yürüyüşlerin amacına ulaşıncaya kadar barışçıl özelliklerini kaybetmeden devam edeceğini belirten heyet, Filistinlilerin bu gösterilerle dönüş hakkını koruduklarını, zalim kuşatmayı kaldırmak istediklerini ve Filistinlilere alternatif vatan vadeden Yüzyılın Anlaşması’nı reddettiklerini gösterdiklerini ifade etti.

Açıklamada gösteri ve faaliyetlerin ikindiden sonra başlayıp akşam saat yedi otuzda son bulacağı hatırlatıldı.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Atasoy Müftüoğlu Yazdı: Statü ve çıkar mücadeleleri yeni bir putperestliğe dönüşüyor.
Atasoy Müftüoğlu Yazdı: Statü ve çıkar mücadeleleri yeni bir putperestliğe dönüşüyor.
Ali Bulaç Yazdı: Kelam-ı Muhammed: Dil, toplum, kültür
Ali Bulaç Yazdı: Kelam-ı Muhammed: Dil, toplum, kültür