Ebru Özkan’ın esareti devam ediyor, İşgalci İsrail Ebru'yu bırakmıyor...

İşgalci İsrail, TİKA Gazze Sorumlusu Muhammet Mürteca’yı 1,5 senedir hapiste tutuyor. BAE’de tutuklanan Mehmet Ali Öztürk’ün 4 aydır ne durumda olduğu bilinmiyor. 3 günlüğüne Kudüs’e giden Ebru Özkan ise bir aydır Siyonistlerin elinde tutsak.

Ebru Özkan’ın esareti devam ediyor, İşgalci İsrail Ebru'yu bırakmıyor...
Ebru Özkan’ın esareti devam ediyor, İşgalci İsrail Ebru'yu bırakmıyor... Zehra

İşgalci İsrail, TİKA Gazze Sorumlusu Muhammet Mürteca’yı 1,5 senedir hapiste tutuyor. BAE’de tutuklanan Mehmet Ali Öztürk’ün 4 aydır ne durumda olduğu bilinmiyor. 3 günlüğüne Kudüs’e giden Ebru Özkan ise bir aydır Siyonistlerin elinde tutsak. 5 gün önce Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun yaptığı “karşılığını veririz” açıklaması dikkate alınmadı ve Ebru Özkan’a ev hapsi ile 20 bin lira para cezası verildi. Yetkililerin açıklamaları ile icraatları arasındaki çelişkiyi gören vatandaş ise soruyor: İsrail devlet, biz sömürge miyiz?

Milli Gazete'de yer alan habere göre. Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu’nun Ebru Özkan için yaptığı açıklama İsrail tarafından dikkate alınmadı. Çavuşoğlu, 5 gün önce Özkan’ın gözaltına alınmasına ilişkin, “Kudüs’e giden vatandaşlarımıza yönelik caydırıcı adımlar atıyorlar, biz de bunun karşılığını veririz” ifadelerini kullanmıştı. Ancak İsrail mahkemesi yine bildiğini okudu ve Ebru Özkan için şartlı tahliye kararı verildi. Askeri savcılığın itiraz etmemesi durumunda Özkan tahliye edildi. Ancak Özkan’ın Türkiye’ye dönmesine izin verilmeyecek ve pasaportuna el konulacak.

PASAPORTUNA EL KONULDU

Özkan’ın savunma heyetinden Avukat Ömer Hamayse Salim, askeri mahkemede görülen duruşmada İsrailli askeri yargıcın, müvekkili için tutuksuz yargılanmak üzere şartlı tahliye kararı verdiğini belirtti. Hamayse, Özkan’ın 15 bin yeni İsrail Şekeli (Yaklaşık 20 bin Türk lirası) kefalet, pasaportuna el konulması ve İsrail’deki ikamet mahalline en yakın polis noktasına haftada iki defa giderek imza atması şartlarıyla tutuksuz yargılanacağını söyledi. Askeri savcılığın yeterli delili mahkemeye sunmaması durumunda, İsrailli yargıcın verdiği kararın tutuksuz yargılanması ile ilgili nihai karar olacağına dikkati çeken Hamayse, mahkemeden Özkan’a basın ve medyaya konuşma yasağına ilişkin herhangi bir şart olmadığını dile getirdi.

TUTUKLAMA SÜRECİ NASIL GELİŞTİ?

Turistik amaçlı 3 günlüğüne Kudüs’e giden Ebru Özkan, dönüş sırasında geldiği Ben Gurion Havalimanı’nda gözaltına alındı. Askeri mahkemede yargılanan Özkan için tutuksuz yargılama kararı verilirken, karara İsrail polisi itiraz etmiş, tutukluluk süresinin 24 saat daha uzatılması istenmişti. Mahkeme, İsrail polisinin talebini kabul ederken, üst mahkeme de tutukluluk süresinin 7 gün daha uzatılmasını istedi. Terörist muamelesi gören ve elleri, ayakları kelepçeli şekilde mahkemeye götürülürken görüntülenen Özkan’ın son olarak tutuksuz yargılanmasına karar verildi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İslam devrimin 40. Yıldönümü İstanbul’da Bir Sempozyum İle Anıldı..
İslam devrimin 40. Yıldönümü İstanbul’da Bir Sempozyum İle Anıldı..
Fatma Gültekin Yazdı: Abbas Musavi Ve Bir Şehid Aile
Fatma Gültekin Yazdı: Abbas Musavi Ve Bir Şehid Aile