Son Khk Hangi Cemaati Vurdu...

15 Temmuz 2016´daki darbe girişiminin ardından ilan edilen ve 18 Temmuz´da sona ermesi beklenen olağanüstü hal kapsamında çıkarılan son OHAL KHK´sı Resmi Gazete´de yayımlandı...

Son Khk Hangi Cemaati Vurdu...
Son Khk Hangi Cemaati Vurdu... Zehra

15 Temmuz 2016´daki darbe girişiminin ardından ilan edilen ve 18 Temmuz´da sona ermesi beklenen olağanüstü hal kapsamında çıkarılan son OHAL KHK´sı Resmi Gazete´de yayımlandı.

 

Olağanüstü Hal kapsamında 701 sayılı Kanun Hükmünde Kararname Resmi Gazete´de yayımlandı. Çeşitli kurumlarda görev yapan 18 bin 632 personel kamudan ihraç edildi.

Öte yandan KHK kapsamında 12 dernek de kapatıldı. Kapatılan derneklerinin çoğunun FETÖ´ye yakın dernekler olduğu görülürken, Alparslan Kuytul´un liderlik ettiği Furkan Cemaati´ne ait Ankara, Malatya ve Gaziantep´teki derneklere kilit vurulması dikkat çekti.

Furkan Cemaati ile AKP iktidarı arasında bir süredir yaşanan gerginlik biliniyordu. Öyle ki Adana´da kurucu başkanı Alparslan Kuytul´un gözaltına alındığı Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı´na kayyum atanmıştı.

Adana Cumhuriyet Başsavcılığınca, "Vakıf faaliyeti adı altında kuruluş amacı dışında anayasal düzene karşı fikir ve eylem birliği içerisinde hareket ederek kamu güvenliğine karşı faaliyet yürütme ve suç örgütü" iddiasıyla Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı´na yönelik 30 Ocak Salı günü operasyon düzenlenmişti. Vakfın kurucusu Alparslan Kuytul ile yönetici ve sorumluların aralarında bulunduğu 25 kişi gözaltına alınmıştı.

12 dernek kapatıldı

701 sayılı KHK kapsamında, 'terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca, devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara aidiyeti, iltisakı veya bunlarla irtibatı olduğu tespit edildiği' belirtilerek kapatılan dernekler şöyle:

-Adıyaman Fem Dershanesi Mezunları ve Mensupları Derneği(Adıyaman)
-Furkan İlim ve Hizmetleri Derneği (Ankara)
-Suffem Eğitim ve Yardımlaşma Derneği (Ankara)
-Anadolu İlim Kültür Eğitim Yardımlaşma Derneği (Ankara)
-Furkan Eğitim ve Hizmet Derneği (Gaziantep)
-Özer Hukuk ve Düşünce Derneği (Kahramanmaraş)
-Kahramanmaraş Uluslararası Öğrenciler Derneği(Kahramanmaraş)
-Kilis İmam Hatip Lisesi Mensupları ve Hafızları Derneği (Kilis)
-Beyaz Laleler Eğitim ve Sosyal Yardımlaşma Derneği (Kocaeli)
-Furkan Eğitim ve Dayanışma Derneği (Malatya)
-Samsun Özgürlükçü Gençlik Derneği (Samsun)
-Viranşehir Sanayici ve İşadamları Derneği (Şanlıurfa)

odatv

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İslam devrimin 40. Yıldönümü İstanbul’da Bir Sempozyum İle Anıldı..
İslam devrimin 40. Yıldönümü İstanbul’da Bir Sempozyum İle Anıldı..
Fatma Gültekin Yazdı: Abbas Musavi Ve Bir Şehid Aile
Fatma Gültekin Yazdı: Abbas Musavi Ve Bir Şehid Aile