Ak Parti açıkladı: Bedelli askerlikte yaş ve ücret aralığı belli oldu

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Sözcüsü Mahir Ünal'dan bedelli askerlik açıklaması geldi.

Ak Parti açıkladı: Bedelli askerlikte yaş ve ücret aralığı belli oldu
Ak Parti açıkladı: Bedelli askerlikte yaş ve ücret aralığı belli oldu Zehra

Cumhurbaşkanı Erdoğan "bedelli konusu seçimden sonra masamda olacak ilk gündem maddelerinden biri olacak" demişti. 24 Haziran seçimlerinin tamamlanmasının ardından gözler meclise çevrildi. Türkiye Büyük Millet Meclisi 1 Ekim'e kadar Anayasa'ya göre tatilde. Ancak bedelli askerlik konunun görüşülmesi için takvimde değişiklik olabilir. İşte bedelli askerlik konusunun ne zaman görüşüleceği ve nasıl olacağı konusunda detaylar...

 

Meclis çalışma programı süreyi belirleyecek

 

Star gazetesinde yer alan habere göre: A Haber ekranlarında açıklamalarda bulunan AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal, bedelli askerlik konusuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçim öncesi söylediği "Bedelli konusu seçimden sonra masamda olacak ilk gündem maddelerinden biri olacak" sözü hatırlatan Ünal, "Dolayısıyla bu konuda gerekli düzenlemeler neyse süreçler tamamlanınca çalışmalar başlayacaktır." dedi.

 

Bedelli askerlik bekleyenlere müjde

 

Milli Savunma Bakanlığı çalışmaları tamamladı. Çalışma, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunulucak, ardından yeni Milli Savunma Bakanı ile birlikte karar verilip bedelli askerlik çıkartılacak.

 

Genelkurmay Başkanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı'nın birlikte yürüttükleri çalışmada sona gelindi. Genelkurmay prosfesyonel askerliğe ağırlık vermesinden dolayı bedelli askerliğe olumlu yaklaşıyor.

 

Bedelli yaşı ne olacak?

 

Hükümet ilk olarak yaşı 28 olarak belirlemişti. Ancak beklenti 5 buçuk milyon gibi bir rakama çıkınca yaş 28'den 26'ya indirildi. Kesin karar ise ekim ayında belli olacak.

 

Fiyat aralığı 20 bin TL civarında

 

Bedelli askerlik daha önceki senelerde 30 bin liralara kadar çıkmıştı. Ancak beklentinin yüksek olması bu fiyatların da makul bir düzeye çekilmesini sağladı. Hükümetin üzerinde çalıştığı fiyat aralığı 20 bin TL civarında.

 

A Haber Ankara haber koordinatörü Fatih Atik, Bedellik askerlik konusunda, Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı'nın ortaklaşa yaptıkları çalışmalarının sona erdiğini, ve ekim ayında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da onayının ardından ekim ayında yürürlüğe gireceğini belirtti.

 

Başbakan da gündüz açıklamıştı

 

Başbakan Binali Yıldırım, yeni hükümetin önündeki gündem maddelerinden birinin de bedelli askerlik olacağını belirterek, "Sıkıntı, ülkemizin en büyük kaynağı olan, enerjisiyle, heyecanıyla bu gençlerimizin önündeki belirsizliği ortadan kaldırmak. Yapmamız gereken bu. O yüzden Silahlı Kuvvetler, Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, hükümet bu konuyu birlikte ele alıp kapsamlı bir çözüm üretilecek mutlaka." dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İslam devrimin 40. Yıldönümü İstanbul’da Bir Sempozyum İle Anıldı..
İslam devrimin 40. Yıldönümü İstanbul’da Bir Sempozyum İle Anıldı..
Fatma Gültekin Yazdı: Abbas Musavi Ve Bir Şehid Aile
Fatma Gültekin Yazdı: Abbas Musavi Ve Bir Şehid Aile