Filistinliler, Özgür Filistin İçin Nöbete Devam Ediyor

Kudüs'ün doğusundaki Han el-Ahmer halkı, israil askerlerinin, evlerini yıkmak için iki gündür kuşattığı bölgede nöbetlerine devam ediyor.

Filistinliler, Özgür Filistin İçin Nöbete Devam Ediyor
Filistinliler, Özgür Filistin İçin Nöbete Devam Ediyor Zehra

"Ayrım Duvarı ve Yerleşim Birimleriyle Mücadele Halk Komitesi' bünyesindeki "Han el-Ahmer'i Kurtarın" kampanyası koordinatörü Abdullah Ebu Rahme, AA muhabirine yaptığı açıklamada, israil güçlerinin, sabah saatlerinde bölgeye düzenlediği baskında, bölge halkını darbettiği ve 3 kişiyi gözaltına aldığına işaret ederek, "Bölge sakinleri, evlerinde kalma konusunda kararlı ve tahliyeyi reddediyor." dedi.

Ebu Rahme, israil askerlerinin bir okuldaki Filistinlilerin etrafını kuşattığını ve teslim olmalarını istediğini aktardı.

Han el-Ahmer'de 11 nüfuslu ailenin reisi olan ve küçükbaş hayvan yetiştiren Faysal ed-Dahuk ise evlerinden çıkmaları konusunda hiçbir öneriyi kabul etmediklerini, evlerinde kalarak direneceklerini ifade ederek, "Han El-Ahmer'in ömrü, israil'in Batı Şeria'yı işgalinden daha eski. İşgal güçleri, mazisi birkaç yıla dayanan Yahudi yerleşim birimlerini genişletmek için bu bölgeyi tahliye etmeye çalışıyor." diye konuştu.

"ULUSLARARASI SESSİZLİĞİN ORTASINDA BİR FELAKET YAŞANIYOR"

Daha önce Necef'ten göç ettiklerine işaret eden Dahuk, "Bugün ise bizi yeniden göç ettirmek istiyorlar. Uluslararası sessizliğin ortasında büyük bir felaket yaşıyoruz." ifadesini kullandı.

Abdullah El-Cehalin isimli 20'li yaşlardaki Filistinli de bölgeye baskın düzenleyerek kadınlara ve yaşlılara saldıran israil güçlerinin evin kutsallığı ya da çocukların hissiyatını gözetmediğini vurguladı.

Bölgeden cebren çıkarılacak olsalar bile yeniden döneceklerinin altını çizen Cehalin, evsiz barksız kaldıkları bir hayatı yeniden yaşamayacaklarının altını çizdi.

"BİNALARINI BİZİM EVLERİMİZİN ENKAZI ÜZERİNE İNŞA EDİYORLAR"

Bölge sakinlerin yaşlı bir kadın da Han el-Ahmer'in dışında toprakları olmadığını, bu topraklardan çıkmayacaklarını, orada öleceklerini söyledi.

israil'in, yerleşim yerleri inşası için bölgeyi tahliye etmeye çalıştığına dikkati çeken Filistinli kadın, "Evlerimizi yıkıyorlar, ailemizi zorla yerlerinden ediyorlar. Kendi binalarını bizim evlerimizin enkazı üzerine inşa etmeye çabalıyorlar." dedi.

israil askerlerinin, kapalı askeri bölgeye çevirdiği Han el-Ahmer halkı, yıkım operasyonlarını engellemek için birkaç gündür gece-gündüz nöbet tutuyor. israil güçleri, Han el-Ahmer halkına destek vermek isteyenler ile basın mensuplarının bölgeye girişine izin vermiyor.

Dün sabahtan itibaren Doğu Kudüs'teki Ayrım Duvarı'nın Batı Şeria tarafında kalan kısmında bulunan Han el-Ahmer ve Ebu Nevvar bedevi topluluklarına giden yolları kapatan israil askerleri, Ebu Nevvar'daki 40 ev ve ağılı yıkmıştı. Yıkıma tepki gösteren Filistinlilere müdahale eden israil askerleri, birçok Filistinliyi darbederken bazılarını da gözaltına almıştı.

israil'İN YAHUDİ YERLEŞİM YERLERİNİ BİRBİRİNE BAĞLAMA PLANI

israil Yüksek Mahkemesi mayısta yaklaşık 190 Filistinlinin yaşadığı derme çatma barakalar ile bölgedeki başka yerlerden gelen 170 öğrencinin eğitim gördüğü bir okulun yıkılmasına karar vermişti.

Söz konusu bölgede, israil tarafından 1953'te Necef Çölü (Negev) bölgesinden zorla göç ettirilen kişiler yaşıyor.

Han el-Ahmer, israil'in Doğu Kudüs'ten Ölü Deniz'e kadar uzanan yaklaşık 12 bin dönümlük arazinin "Filistinlilerden çıkarılmasını öngören" E1 projesi kapsamındaki topraklarda yer alıyor.

Filistinli taraflar, israil'in bu yıkımlarla bölgedeki bedevileri göç ettirerek, Doğu Kudüs, Azariya ve Lut Gölü'ndeki (Ölü Deniz) Yahudi yerleşim yerlerini birbirine bağlamaya çalıştığını ifade ediyor.

doğruhaber

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İslam devrimin 40. Yıldönümü İstanbul’da Bir Sempozyum İle Anıldı..
İslam devrimin 40. Yıldönümü İstanbul’da Bir Sempozyum İle Anıldı..
Fatma Gültekin Yazdı: Abbas Musavi Ve Bir Şehid Aile
Fatma Gültekin Yazdı: Abbas Musavi Ve Bir Şehid Aile