Pazartesi saat 21.00’de İlan edilecek Cumhurbaşkanlığı Kabinesine Beş Kriter

Seçimler bitti, Meclis vekillerin kayıtlarını alıyor. Ancak siyasette gözler yeni kabine ve hesaplara çevrilmiş durumda. Kabine için beş müsteşarın adı geçerken, devletin hantallıktan uzak verimli işleyişi için beş kriter öne çıkıyor…

Pazartesi saat 21.00’de İlan  edilecek Cumhurbaşkanlığı Kabinesine  Beş Kriter
Pazartesi saat 21.00’de İlan  edilecek Cumhurbaşkanlığı Kabinesine  Beş Kriter Zehra

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 9 Temmuz Pazartesi günü yemin edecek. Yeminin ardından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde aralarında yabancı devlet adamlarının da bulunduğu 3 bin kişinin katılımıyla Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçiş töreni düzenlenecek. Aynı günün akşamı saat 21:00'da  Erdoğan, yeni dönemin ilk kabinesini açıklayacak.

Seçimler bitti, Meclis vekillerin kayıtlarını alıyor. Ancak siyasette gözler yeni kabine ve hesaplara çevrilmiş durumda. Kabine için beş müsteşarın adı geçerken, devletin hantallıktan uzak verimli işleyişi için beş kriter öne çıkıyor… Siyaset üstü, teknokrat, bürokrasiden uzak çözüm odaklı, farklı alanlara da hakim olacak. Ekonomi yönetimine ise dış finans dünyasının “sıcak bakacağı” isimler…

Milli gazete'de yer alan habere göre: Meclis bu hafta sonu yemin ederek 27. dönemi açacak. Ancak siyasette gözler Cumhurbaşkanı’nın haftaya açıklayacağı yeni kabineye çevrildi. Daha önceki dönemlerde iktidar partisinden Parlamento’ya giren 300 civarı milletvekilleri arasından il ve bölge dengelerine göre 25 kişilik Bakanlar Kurulu oluşturulurken, şimdi özellikle Meclis dışından binlerce isim potaya girebiliyor. İç ve dış kamuoyunda Türkiye’nin yeni yönetimini oluşturacak kişiler için isim dayatmasına gidilirken, Türkiye’de kriterler öne çıkmaya başladı. Buna göre Cumhurbaşkanı kabinesine girecek isimler aynı zamanda milletvekili olmayacak. Siyasette yıpranmamış, siyaset üstü isimler, teknokrat kökenli alanında tecrübe ve başarı sahibi isimler, çağın hızına ayak uydurup bürokratik hantallıktan uzak çözüm odaklı çalışan CEO düzeyinde isimler ile tek bir alanda uzman olmayıp sanat gibi başka alanlara da ilgisi ve hobisi olan çok yönlü bir isimlerin de potada olduğu kaydediliyor. Bunun yanında Cumhurbaşkanı’nın uzun süredir birlikte çalıştığı ve yurtdışı gezilerinde yanından ayırmadığı, projelerine önem verdiği bürokrat, özel sektör temsilcisi ve yola birlikte çıktığı siyasetçilerden oluşan bir yönetim ortaya koyacağı belirtiliyor. Başbakanlık ve SSM müsteşarının adları da bu çerçevede kabine için geçiyor. 

FETÖ MÜCADELESİ

Kamuoyunda; dershanelerinin kapatılması ve FETÖ’nün Milli Eğitim’den temizlenmesi süreçlerinde aktif rol alan Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Doç. Dr. Yusuf Tekin’in ismi de kabine için konuşulurken İçişleri, Sağlık, Gençlik Spor ve Tarım Bakanlığı müsteşarlarının isimleri de konuşulanlar arasında. Meclis Başkanlığı’na Binali Yıldırım ismi kesine yakın dururken, TBMM parti grup yönetimine Bekir Bozdağ, Nurettin Canikli, Bülent Turan, Mehmet Muş ve bir de kadın olarak Özlem Zengin’in isimleri geçiyor. Meclis başkan vekilliğinde de değişiklik olacağı kaydediliyor.

DÜNYA FİNANS KURULUŞLARININ “SICAK BAKTIĞI İSİMLER” YİNE ÜSTE ÇIKACAK!

Özel sektördeki başarılı flaş isimleri yönetimde görebileceğiz. Bakanlıklarda ise sistemi içeriden çok iyi bilen kişilerin bakan olarak gelmesi beklenirken, sistem oturduktan sonra dışarıdan flaş isimlerin de kabinenin başına gelebileceği belirtiliyor. Ekonomide yaşanan büyük sıkıntıdan dolayı ekonomi yönetimine dışarıdan flaş isimlerin gelmesi bekleniyor. Bundan sonraki süreçte özellikle IMF ile kaynak bulmak için bir süreç başlayacak. Yurtdışı finans kuruluşlarını memnun edecek isimlerin ekonomi yönetiminde görülebileceği belirtiliyor. OHAL’in kaldırılması biraz da buna bağlanıyor. İngiltere ile  Türkiye arasındaki sıkı diyaloğun nedeni de buna bağlanıyor.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elif Çakır Yazdı: Mülakat sınavıyla liyakat tespit edilir mi
Elif Çakır Yazdı: Mülakat sınavıyla liyakat tespit edilir mi
Mustafa İslamoğlu: İslamcılık benim için ömrümün en büyük hayal kırıklığıdır ve kendimi de sorumlu hissediyorum.
Mustafa İslamoğlu: İslamcılık benim için ömrümün en büyük hayal kırıklığıdır ve kendimi de sorumlu hissediyorum.