15 Temmuz ihanetin en net delili ABD’ye gönderildi...

15 Temmuz’u planlayan ve yöneten FETÖ’nün sivil imamlarından Hakan Çiçek’in, Akıncı Üssü’nde bulunan cep telefonu uzman ekiplerce incelendi. Pensilvanya’daki FETÖ elebaşının, ihanet gecesi doğrudan verdiği talimatlar tüm detaylarıyla ortaya çıkarıldı.

15 Temmuz ihanetin en net delili ABD’ye gönderildi...
15 Temmuz ihanetin en net delili ABD’ye gönderildi... Zehra

15 Temmuz’u planlayan ve yöneten FETÖ’nün sivil imamlarından Hakan Çiçek’in, Akıncı Üssü’nde bulunan cep telefonu uzman ekiplerce incelendi. Pensilvanya’daki FETÖ elebaşının, ihanet gecesi doğrudan verdiği talimatlar tüm detaylarıyla ortaya çıkarıldı. 15 Temmuz’un en somut delilleri arasına giren belgeler Gülen’in iade talepnamesiyle birlikte ABD’ye gönderildi.

Karar gazetesinde yer alan habere göre: Adalet Bakanlığı, 15 Temmuz’u planlayan ve yöneten FETÖ’nün sivil imamlarından Hakan Çiçek’in, örgütün elebaşı Fetullah Gülen’le darbe girişiminin yaşandığı gün ve öncesinde doğrudan görüştüğünü ortaya koyan yeni delilleri ABD’ye gönderdi. Alınan bilgiye göre Akıncı Üssü çevresindeki arazide bulunan ve örgütün sivil imamlarından Kemal Batmaz ile Hakan Çiçek’e ait olduğu belirlenen cep telefonlarında darbe girişiminin emir ve talimatının FETÖ elebaşı Gülen tarafından verildiğine yönelik yeni delillere ulaşıldı. Ankara Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında ele geçirilen yeni delillere göre, darbenin planlayıcılarından olan Çiçek, ‘Eczacı Abdi’ kod adlı örgüt üyesi aracılığıyla Gülen’le, cep telefonundan çeşitli programlarla doğrudan görüştü.

‘ECZACI ABDİ’ DEŞİFRE OLDU:

Yapılan incelemeler sonrasında ‘Eczacı Abdi’ kod adlı örgüt üyesinin de gerçek kimliğine ulaşıldı. Çiçek, darbe hazırlıkları çerçevesinde ABD’de bulunduğu 23 Haziran 2016’da ‘Eczacı Abdi’ kod adlı örgüt üyesine, “Öğlen görüşme olur mu, H. ile” şeklinde mesaj gönderdi. Çiçek, aynı gün Fetullah Gülen’le görüştü. Sivil imam Çiçek ile ‘Eczacı Abdi’ kod isimli örgüt üyesi arasındaki görüşme içeriklerine göre, terörist başı Gülen, darbe girişiminde bulunulan 15 Temmuz günü saat 20.00’den itibaren sürekli bilgilendirildi. Gülen, darbe girişimine yönelik talimatları da aktardı.      

MAİLLER DELİL DOSYASINDA:

Çiçek’in, Pensilvanya’da Gülen’le birlikte yaşayan ve telefonuna ‘Hkn Ada Avukat’ olarak kaydettiği başka bir kişiyle daha iletişim kurduğu belirlendi. Görüşmeler, teknik takibe takılmamak için internet tabanlı uygulamalardan gerçekleşti. Sivil imam Kemal Batmaz’ın ise örgütün hava kuvvetleri imamı Adil Öksüz’ün kayınbiraderi Abdulhadi Yıldırım’ın davet mektubu üzerine 11-13 Temmuz 2016’da ABD’de bulunduğu tespit edildi. Böylece, davet mektubunun, Batmaz’ın gerçek ziyaret amacını gizlemek amacıyla gönderildiği de ortaya konuldu. Öte yandan Batmaz’ın kullandığı e-mail adreslerinin de yer aldığı teknik bilgiler ele geçirildi.     

İADE SÜRECİNİ BEKLİYORUZ:

Adalet Bakanlığı da, FETÖ elebaşı Gülen’in darbe girişiminin emrini verdiğini ve yönettiğini ortaya çıkaran bu yeni delilleri ABD Adalet Bakanlığı’na gönderdi. Bakanlık, ABD Adalet Bakanlığı ile Çiçek’in Gülen’le görüşmelerini, Batmaz’ın bağlantılarını tamamen ortaya çıkaran söz konusu yeni delilleri paylaştı. Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından ABD Adalet Bakanlığı’na iletilen yazıda, Türkiye’nin terörist başı Gülen’e yönelik iade talebi tekrarlandı. Yazıda, “Türk adli makamlarının tespitleriyle Gülen’in 15 Temmuz silahlı darbe teşebbüsündeki rolü hiçbir şüpheye mahal vermeyecek şekilde ortaya konulmuştur. Bu nedenle iki ülke arasında yürürlükte olan ‘Ceza İşlerinde Karşılıklı Adli Yardımlaşma ve Suçluların İadesi Anlaşması’nda belirtilen bütün şartları ziyadesiyle karşılayan iade taleplerimizin bir an evvel ülkeniz adli makamına tevdiini ve iadeye ilişkin yargısal sürecin başlatılmasını bekliyoruz” ifadelerine yer verildi.

Belgelerin gönderilmesinden sonrü Adalet Bakanlığı da yazılı bir açıla yaptı. Bakanlık açıklamasında, “Örgütün sivil imamı Hakan Çiçek’in, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’le doğrudan görüştüğünü ortaya koyan yeni delilleri ABD’ye gönderdi” denildi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Atasoy Müftüoğlu Yazdı: Statü ve çıkar mücadeleleri yeni bir putperestliğe dönüşüyor.
Atasoy Müftüoğlu Yazdı: Statü ve çıkar mücadeleleri yeni bir putperestliğe dönüşüyor.
Ali Bulaç Yazdı: Kelam-ı Muhammed: Dil, toplum, kültür
Ali Bulaç Yazdı: Kelam-ı Muhammed: Dil, toplum, kültür