İşgalci İsrail, Gazze'ye yönelik yeni bir savaşa mı hazırlanıyor?

İsrailli Bakan, yakın bir zamanda Gazze Şeridi’ne kapsamlı bir askeri operasyon düzenlenebileceğini söyledi.

İşgalci İsrail, Gazze'ye yönelik yeni bir savaşa mı hazırlanıyor?
İşgalci İsrail, Gazze'ye yönelik yeni bir savaşa mı hazırlanıyor? Zehra

İsrail Kamu Güvenliği Bakanı Gilad Erdan, dün yaptığı açıklamada İsrail ordusunun, Filistinli grupların ülkenin güneyine roket atmasını engellemek için önümüzdeki haftalarda Gazze Şeridi’nde büyük çaplı ve kapsamlı bir askeri operasyon başlatmasının muhtemel olduğunu belirtti. Bakan Erdan, ‘Hamas ve Cihad liderlerine yönelik suikast politikasına derhal geri dönülmesi gerektiğini ve yanan uçurtmaları ateşleyen herkesin öldürülmesi’ çağrısında bulundu.

İsrail Adalet Bakanı Ayelet Şaked ise, bir uçurtma ile bir ‘Kassam füzesi’ arasında hiçbir farkın olmadığını vurguladı.

İsrailli yetkililerin Filistin’e yönelik açıktan tehditleri günden güne artarken, Gazze Şeridi’nde olası bir askeri operasyonun hazırlıkları gözleniyor. Orta ve güney bölgelerdeki üslerden yola çıkan İsrail tankları, ‘Demir Kubbe’ hava savunma sistemi için füzeleri ateşleyen onlarca bataryayı taşıyan kamyonlar ile birlikte Gazze Şeridi’ne doğru ilerliyor. Tel Aviv’deki askeri kaynaklar, söz konusu hareketliliğin, ‘Hamas ve İslami Cihad liderlerine yönelik tehditlerin ciddiyetini gösterme ve patlayıcı taşıyan uçurtma ve balonları bırakmaları için son kez uyarma’ niyetinde olduğunu belirtti.

Aynı kaynaklar, Filistinli gruplar arasında, İsrail’in bir savaş niyetinde olmadığına dair bir düşünce olduğunu söylerken, İsrail Hava Kuvvetleri’nin artık ‘yanan uçurtmalara karşı tahammülü kalmadığını ve bedeli savaş dahi olsa bu uçurtmalardan kurtulma konusunda kararlı olduklarını’ vurguladı.

Siyasi çevreler Mısır ve diğer Arap ülkelerinin savaşı engellemeye yönelik çabalarına ve uluslararası barış çağrılarına işaret etse de İsrailli liderler tehditler savurmaya devam ediyor.

Uçurtmaların geldiği bölgeler bombalandı

İsrail Dışişleri Bakanlığı olası bir savaş durumunda uluslararası kamuoyunu bilgilendirmek için Hamas ve diğer silahlı gruplara yönelik küresel çapta bir medya kampanyası başlatırken, İsrail ordusu yanıcı uçurtmalara yönelik tedbirler almaya başladı. İsrail Ordusu sözcüsü tarafından dün yapılan açıklamada, Gazze Şeridi’nde bu uçurtmaları fırlatmaya hazırlanan bir grup gencin bulunduğu bölgenin bombalandığını bildirildi.

Haaretz gazetesi askeri işler analisti Amos Harel, ‘’İsrailli siyasiler ve askerlerle görüşenler, bugün Gazze’de yeni bir savaşa giden yolun hiç olmadığı kadar kısa olduğunu anladı’’ ifadesini kullandı.

Nitekim hafta başında Gazze sınırında karşılıklı açılan ateşler de bölgedeki güvenlik durumunun değiştiğine işaret etti. İsrail ile Hamas, 2014 İsrail-Gazze çatışmasının sona ermesinden bu yana geçen dört yıllık sürenin sonunda şu an bambaşka bir durumda.

"Hamas politikasını değiştirdi"

Hayom gazetesi askeri işler analisti Yoav Limor yaptığı değerlendirmede, Hamas’ın politikasını değiştirdiğini ve bunun da İsrail’in tutumunda ek bir değişiklik yapmasını gerektirdiğini söyledi.

Hamas, politikasını iki ana sebepten dolayı değiştirdi. İlk sebep, İsrail’in yanıcı uçurtmaları bir terör aracı olarak görerek politikasını değiştirmesi. Uçurtmalara karşılık vermek için uzun süre bekleyen İsrail, sonunda buna karşı önlemler almaya başladı.

Hamas’ın politikasını değiştirmesinin ikinci sebebi ise Gazze’de yaşanan iç sıkıntılar. Gazze sınırındaki çitlerin yakınında başlayan ‘Büyük Geri Dönüş Yürüyüşü’ ile yaşanan olaylarda 150’den fazla Filistinli öldü. İsrail ordusu, Hamas hedeflerine yönelik yaklaşık 100 saldırı gerçekleştirirken, İsrail tarafında herhangi bir kayıp ya da yaralı olmadı. Hamas ise İsrail bombardımanına bombardımanla karşılık vereceğini ve İsrail karşısında Gazze’yi savunacağını duyurarak bazı ‘kırmızı çizgiler’ çizdi. İsrail ordusunun yeni bir saldırı başlatmak üzere olması Hamas’ın kırmızı çizgisinin aşılacağına işaret ediyor.

Şarkul Avsat/ İslamianaliz

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elif Çakır Yazdı: Mülakat sınavıyla liyakat tespit edilir mi
Elif Çakır Yazdı: Mülakat sınavıyla liyakat tespit edilir mi
Mustafa İslamoğlu: İslamcılık benim için ömrümün en büyük hayal kırıklığıdır ve kendimi de sorumlu hissediyorum.
Mustafa İslamoğlu: İslamcılık benim için ömrümün en büyük hayal kırıklığıdır ve kendimi de sorumlu hissediyorum.