Beşar Esad: Siyonist rejim terörizme destek veriyor. İsrail’in saldırılarına karşılık vereceğiz.

Suriye devlet başkanı Beşar Esad, İran’ın Arapça yayın yapan televizyon kanalı el Alem’e yaptığı özel açıklamasında, yakında İran’a gidebileceğini söyledi.

Beşar Esad: Siyonist rejim terörizme destek veriyor. İsrail’in saldırılarına karşılık vereceğiz.
Beşar Esad: Siyonist rejim terörizme destek veriyor. İsrail’in saldırılarına karşılık vereceğiz. Zehra

Ekran Gazetesi / Hamza Erdem

Suriye devlet başkanı Beşar Esad, İran’ın Arapça yayın yapan televizyon kanalı el Alem’e yaptığı özel açıklamasında, yakında İran’a gidebileceğini söyledi.

Suriye devlet başkanı Beşar Esad, İran ile Suriye ilişkilerinin stratejik olduğunu belirterek, “İran ile Suriye ilişkileri ne   kuzey ne güney anlaşmasıyla ilişkili. İki ülke ilişkileri  fiili durum, sahadaki gelişmeler ve geleceğe  dair stratejik ilişkilerdir.  İki tarafın ilişkileri dünya ölçeğinde bir değerle ölçülemez. Ne İran, ne de Suriye  dünya ölçeğindeki siyasi değerinden etkilenmeyecek düzeydedir” diye konuştu.

ABD’nin,  “Suriye dostları” adıyla operasyonel bir oluşum içinde olduğunu ve bunu ABD öncülüğünde bazı Arap ve batılı ülkelerin destekleriyle oluşturduklarını, bu “Suriye dostları” grubunun da faaliyetlerinin sürdüğünü belirten Beşer Esad, “Suriye Dostları” grubunun faaliyetlerinin devam etmesi, terörizmin bölgede desteklemesi anlamına gelmektedir. Fakat Suriye olarak ilk baştan bu yana hep ülkenin her karış toprağını işgalden kurtarılması gerektiğinde kararlı bir duruş gösterdik. Ülkenin güneyindeki gelişmeler tamamen askeridir ve eğer barışçıl  yollar cevap vermeyecek olursa askeri  seçenekler masada” diye konuştu.

Washginton’un  Suriye’den çekileceğine dair söylemlere de işaret eden Esad, Amerika hiç bir zaman kendi siyasetlerine bağlı kalmamıştır. Sürekli yalan söylüyor görüşlerini dile getirdi. Esad ayrıca Siyonist rejimin son dönemlerde Suriye’deki bazı bölgelere yaptığı saldırı iddialarına işaretle de, “siyonist rejim, Suriye güçlerine yönelik saldırılarda bulunuyor. Ve bu yolla doğrudan terörizme destek veriyor. Siyonist rejimin saldırıları, Suriye’nin güneydeki askeri operasyonlarında bir değişikliği yol açmamıştır. Biz saldırılara karşı saldırı yapmaktan geri durmayacağız. Terörizmle mücadelede kararlıyız. İsrail’in saldırılarına misilleme ve karşılık vermekten geri durmayacağız” diye konuştu.

Suriye ve Rusya ilişkilerine de işaret eden Beşer Esad, Şam ile Moskova ilişkileri de stratjiktir. Rusya’nın tavırları, bir dost tavrıdır. Suriye ve Rusya ilişkileri  yaklaşık 70 yıl gerilere gider. Rusya, Suriye’nin içişlerine müdahale etmiyor. Bu yönde görüşü de varsa bize söylüyor tabi ki,  fakat ülke yönetiminde söz sahibi olanlar, Suriye halkının kendisidir ifadesini kullandı.

Suriye’de hiç bir İranlı askerin bulunmadığını da belirten Beşar Esad,  İran, Suriye’de danışmanlık  düzeyinde varlığı vardır. İran ile Suriye askeri ilişkileri, savaştan önce de vardı. Suriye’de İranlı askeri danışmanların varlığı konusunda hiç bir şüphe yoktur. Teröristler mücadele eden gönüllü gruplar da var. İranlı danışmanlar bunlara komutanlık yapıyor. İran, Suriye’de Suriye halkı için savaşıyor. Tekrar söylüyorum, İran’ın askerleri birlik olarak yok. Bir danışman olarak varlar” diye konuştu. İran’ın da Rusya’nın da  Suriye’de askeri üs kurmasında her hangi bir engelin olmadığını da belirten Esad  biz İran’ın Suriye’de askeri üs kurmasın isteriz. Amma İran böyle bir istekte bulunmadı. Sadece Suriye’deki teröristlerle mücadeleyi hedeflemeyi uygun görüyorlar” diye konuştu.

Tahran’a  olası bir ziyaretle ilgili de konuşan Esad,  şimdiye kadar İran’a gitmedim.  Doğrusu, bir kaç kez hazırlık yapıldı gitmek için fakat  bu ziyaret programları iptal edildi.  Ama mutlaka İran’ı ziyaret edeceğim ve inşallah bu ziyaret yakın bir zamanda gerçekleşecek diye konuştu.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elif Çakır Yazdı: Mülakat sınavıyla liyakat tespit edilir mi
Elif Çakır Yazdı: Mülakat sınavıyla liyakat tespit edilir mi
Mustafa İslamoğlu: İslamcılık benim için ömrümün en büyük hayal kırıklığıdır ve kendimi de sorumlu hissediyorum.
Mustafa İslamoğlu: İslamcılık benim için ömrümün en büyük hayal kırıklığıdır ve kendimi de sorumlu hissediyorum.