Bursa’da üç çocuktan bir ilk ‘Ailem Sanatım Ve Ben‘ Karma Resim Sergisi

Bursa da bir ilk’e imza atan üç çocuk ressam kendi karma resim sergilerini İncirli Kültür Merkezinde gerçekleştirdiler.

Bursa’da üç çocuktan bir ilk ‘Ailem Sanatım Ve Ben‘ Karma Resim Sergisi
Bursa’da üç çocuktan bir ilk ‘Ailem Sanatım Ve Ben‘ Karma Resim Sergisi Zehra

Bursa da bir ilk’e  imza atan üç çocuk ressam kendi karma resim sergilerini İncirli Kültür Merkezinde gerçekleştirdiler. Sümeyye Yeniocak(10), S. Rana Özhan(11), Nehir Ceylan(8). Çocuğun figür çizmeye başladığı andan itibaren resimlerine yer verdiği ailesi sergi konuları oldu.

Açılış konuşmasını yapan Tekmen Sanat Atölyesi Resim öğretmeni Halide Sarısoy şunları söyledi:  ‘’Çocuğa resim yapmak izlediklerini yaşama olanağı tanıdığı için ailesini resmetmekte ailedeki yeri ve önemi üzerine çocuğu düşünmeğe sevk eder. Çocuk resimlerken kendi duygu ve düşüncelerini ortaya koyarak ailede ve toplumdaki yerini belirler. Aileye ve topluma uyum kazanır. Çocuğun resmi teknik olarak yetersiz görünse bile içinde barındırdığı yaşama kıvancı ile biz yetişkinleri gülümsetmeyi başarır. Biz yetişkinler çocuğun teknik yetersizliğinden onun kabiliyetsizce karaladığını zannederek  gülümsediğimizi düşünsek de gerçek böyle değildi. Gülümsememizin tek sebebi çocuğu kağıda yaşama kıvancını aktarabilmesidir.  Yetişkinler milyonlarca gül resmedebilirler ancak gülün kokusunu kağıda koyabilen yalnızca gerçek ressamlar ve çocuk ressamlardır. Umudu, huzuru, yaşamda önemli olmayı ve resmetme çabasını ortaya koyan çocuk ressamları desteklemek ailesinin ve yetişkinlerin en asli görevidir.’’

Sergi açılışını Büyükşehir Belediyesi ARGE Şube Müdürü Muhammed Kürşat GÜRSOY,  İmar Uygulama Şube Müdürü Mimar İrfan SARISOY, Etüd Proje Şube Müdürü Mimar Cihan ATABEY, NAAR Mimarlık ve Sanat Ofisi Mimar Ahmet İ. BİLGİN kurdela kesimini yaparak çocuk ressamlara destek oldular.

Daha önce iki çocuk ressamın kişisel sergi açılışını yapan Tekmen Sanat Atölyesi hedeflerinin topluma sanata saygı duyan, sanatı seven ve destekleyen bireyler kazandırmak olduğunu belitti. Atölyede Suluboya, Akrilik, Karakalem, Ebru, Ahşap Boyama ve birçok alanda sanat faaliyetleri yapan Konya Selçuk Ünv. Mezunu Resim Öğretmeni Elife Sarısoy ve Bursa Uludağ Ünv. Mezunu Resim Öğretmeni Halide Sarısoy 2012-2013 yılından itibaren ‘sanatı ve sanatçıyı sev’ sloganı ile çalışmalarına devam etmekteler.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elif Çakır Yazdı: Mülakat sınavıyla liyakat tespit edilir mi
Elif Çakır Yazdı: Mülakat sınavıyla liyakat tespit edilir mi
Mustafa İslamoğlu: İslamcılık benim için ömrümün en büyük hayal kırıklığıdır ve kendimi de sorumlu hissediyorum.
Mustafa İslamoğlu: İslamcılık benim için ömrümün en büyük hayal kırıklığıdır ve kendimi de sorumlu hissediyorum.