AK Parti: Genel Sekreteri Fatih Şahin: Seçime katılım konusunda bir zafiyet yaşanırsa hayal kırıklığı yaşayabiliriz..

AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin, 24 Haziran'da seçimlere katılım oranı konusunda konuştu. "Bir zafiyet yaşanırsa, hayal kırıklığı yaşayabiliriz" diyen Şahin, "10 Ağustos 2014 Cumhurbaşkanlığı seçiminde isteğimiz oy oranını yakalayamadık. Biraz da, ‘nasıl olsa seçiliyor’ rehaveti oluştu" dedi.

AK Parti: Genel Sekreteri Fatih Şahin: Seçime katılım konusunda bir zafiyet yaşanırsa hayal kırıklığı yaşayabiliriz..
AK Parti: Genel Sekreteri Fatih Şahin: Seçime katılım konusunda bir zafiyet yaşanırsa hayal kırıklığı yaşayabiliriz.. Zehra

AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin, 24 Haziran'da seçimlere katılım oranı konusunda açıklma yaptı.

Şahin "Seçimlere katılım konusunda bir zafiyet yaşanırsa, hayal kırıklığı yaşayabiliriz. 10 Ağustos 2014 Cumhurbaşkanlığı seçiminde isteğimiz oy oranını yakalayamadık. Biraz da, ‘nasıl olsa seçiliyor’ rehaveti oluştu" dedi.

Milliyet'ten Didem Özel Tümer'e konuşan Şahin'in açıklamalarından bir kısım şöyle:

-24 Haziran’da hem Cumhurbaşkanlığı hem de parlamento seçimi açısından belirleyici noktalardan biri bizim Ak Parti olarak seçmenimizi sandığa götürme oranımız olacak. Eğer katılım oranını biz ne kadar yukarı çekersek, parlamentodaki sandalye sayımız o kadar yüksek olacak. Cumhurbaşkanımızın seçilme oranı da o kadar yüksek olacak. Bunu çok önemsiyoruz

'TİTİZ VE DİKKATLİ ÇALIŞIYORUZ'

-Seçime katılım konusunda bir zafiyet yaşanırsa, hayal kırıklığı yaşayabiliriz. Bunun için bu konuda çok titiz ve dikkatli çalışıyoruz. Bu sistemde, Cumhurbaşkanlığı ya da başkanlık sisteminin dünyadaki demokratik örneklerinde, hiçbir zaman geniş farklar oluşmuyor. Yüzde 45 ile 55 arasında bir yerde sonuçlanıyor. Biz iyi bir yerde tamamlayacağımızı biliyoruz. Ama öyle çok açık farkların olmayacağının da farkındayız. Bunun için katılım çok önemli.

'NASIL OLSA SEÇİLİYOR' REHAVETİ

-Okullar tatile girdi, önümüzdeki hafta da bir bayram tatili söz konusu. İnsanlar oy kullanacakları yerlerden, memleketlerine, tatile gidebilirler. Oy kullanacakları yerlere dönüşlerini önemsediğimiz için bunun altını çiziyorum. 16 Nisan referandumunda hayır tercihini kullanan vatandaşlarımızın sandığa gitme oranının, evet tercihini kullanan vatandaşlarımızın sandığa gitme oranından daha yüksek olduğunu gördük. 10 Ağustos 2014 Cumhurbaşkanlığı seçiminde isteğimiz oy oranını yakalayamadık. O da yaz tatiline denk gelmesinden kaynaklandı. Biraz da, ‘nasıl olsa seçiliyor’ rehaveti oluştu.

'MHP İLE AYRI İKİ SİYASİ PARTİYİZ'

- Af konusu, AK Parti ve MHP’nin bir ittifakın parçası olmakla birlikte iki ayrı siyasi parti oldukları gerçeğinin tam da ortaya çıktığı bir nokta oldu. Evet birlikte bir ittifak oluşturduk. Birçok ortak hedefe sahibiz. Ama biz iki ayrı siyasi partiyiz. Ayrı politikalarımız, ayrı yaklaşımlarımız var. Yaklaşım farklılıkları bu ittifaka zarar verecek olsaydı çoktan verirdi. Bu noktaya zaten gelemezdik. Çünkü af yeni bir konu değil. İttifakın hukukuna zarar vermeyecek şekilde partiler siyaset yapmaya, kampanyalarını yürütmeye devam ediyorlar.

'İTTİFAKIN ZARAR GÖRMEMESİ İÇİN YÜKSEK HASSASİYETE SAHİPLER'

-Zor dönemde görüş farklılıkları ittifaka zarar vermemişse bundan sonra da zarar vermeyecektir. İttifakın zarar görmemesi için, MHP’nin sayın genel başkanı da, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan da çok yüksek bir hassasiyete sahipler. Bu yalnızca seçimlere özgü bir ittifak değil. 15 Temmuz gecesi ortaya çıkmış. 16 Nisan’da sonuç ortaya çıkarmış, bu seçimde de ittifakla şekle bürünmüş bir birliktelik bu. Ülkenin menfaatleri doğrultusunda, ülkenin karşı karşıya kaldığı tehditlere karşı bir dayanışma şeklinde bundan sonra da devam edecektir. Kişisel yaklaşımlar, görüşler olabilir. Bizim ittifaka bakış açımız bunun seçimlere özgü değil, yıllara sari, uzun vadeli bir birliktelik olacağı şeklinde.

 
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cevdet Işık Yazdı: Kayıpların En Büyüğü ‘Hakikat Bilincinin Kaybı’dır
Cevdet Işık Yazdı: Kayıpların En Büyüğü ‘Hakikat Bilincinin Kaybı’dır
10 Maddede Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Nedir?
10 Maddede Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Nedir?