Gazze Milyonluk Kudüs Günü Yürüyüşünde 4 Filistinli Şehit oldu Yüzlercesi Yaralandı..

Reuters haber ajansı tarafından paylaşılan görüntülerde bir gencin yüzüne isabet eden gaz bombası genci ağır yaraladı

Gazze Milyonluk Kudüs Günü Yürüyüşünde 4 Filistinli Şehit oldu Yüzlercesi Yaralandı..
Gazze Milyonluk Kudüs Günü Yürüyüşünde 4 Filistinli Şehit oldu Yüzlercesi Yaralandı.. Zehra

Nekbe'nin 51. yılı nedeniyle Gazze sınırında düzenlenen barışçıl 'Milyonluk Kudüs' gösterisi başladı.

Filistinliler, İsrail'in 1967'de Batı Şeria, Doğu Kudüs, Gazze Şeridi, Sina Yarımadası ve Golan Tepeleri'ni işgal etmesiyle sonuçlanan 6 Gün Savaşı'nın başladığı "Nekbe"yi anmak için yapılan Milyonluk Kudüs gösterisi için sınıra akın etti.

Gazze sınırında Büyük Dönüş Yürüyüşü eylemleri kapsamında yapılan ve Büyük Dönüş ve Ablukayı Kırma Yürüyüşü Yüksek Ulusal Komitesi tarafından "Milyonluk Kudüs" gösterisi adı verilen eyleme katılmak için yüzlerce kişi sınırda toplandı.

Gösterilere katılan eylemciler Ramazan ayının son cuma namazını da sınır bölgelerinde kurulan "Dönüş kamplarında" kıldı.

Büyük Geri Dönüş Yürüyüşü'nün 11. cumasında Gazze’nin İsrail sınırında toplanan binlerce Filistinli, topraklarından sürülen Filistinlilere geri dönüş hakkı verilmesi için gösteri yaptı.

İsrail askerleri göstericilerin üzerine yoğun bir şekilde göz yaşartıcı gaz bombası attı. Olaylarda 4 kişi hayatını kaybetti. 

Büyük Dönüş Yürüyüşü kapsamında Gazze sınırında bugün ‘Milyonluk Kudüs’ sloganıyla yapılan gösterilerde gerçek mermi, plastik mermi ve göz yaşartıcı bombalarla sağlık ekiplerine, gazetecilere ve masum halka saldıran işgal güçleri 386’dan fazla kişiyi yaraladılar.

Öte yandan Kudra, İsrail askerlerinin Han Yunus kentinin doğu sınırında yaralananlara müdahale için bölgede bulunan ambulansları da hedef aldığını aktardı. 

Filistin Enformasyon Merkezi’nin gösteri alanlarında bulunan muhabirleri görgü şahitleriyle hastane kaynaklarına dayandırarak verdikleri bilgilerde, dikenli tellerin arkasında mevzilenmiş olan işgal askerlerinin saldırısı sonucu şimdiye kadar 386 kişinin yaralandığını belirttiler.

Filistin Enformasyon Merkezi muhabirleri, işgal güçlerinin Gazze’nin doğusundaki dönüş çadırındaki sağlık ekibine gaz bombalarıyla saldırdıklarını ve tam bu sırada Gazze’ye yardım getiren Kilometrelerce Gülücük Kafilesinden bir heyetin de çadıra geldiğini ifade ettiler.

Sağlık Bakanlığı ise yaptığı açıklamada işgal güçlerinin kasıtlı olarak sağlık çalışanlarını hedef aldığını belirterek, işgal güçlerinin saldırısı sonucu bir ambulansın camlarının kırıldığını duyurdu.

Büyük Dönüş Yürüyüşü’nün 11’inci cumasında ‘Milyonluk Kudüs’ gösterilerine Filistin halkının yoğun ilgi gösterdiği görüldü.

Cuma namazında sonra çadırlara oradan da eylem alanına giden gençler işgalci keskin nişancıların görüş mesafelerini kapatmak için lastik yaktılar ve işgalcilerin tarafına uçurtmalar yolladılar.

İşgal rejimi kaynakları, uçurtmaların çıkardığı yangınlardan çıkan dumanları teneffüs eden üç askerle bir Yahudi yerleşimcinin yaralandığı belirttiler.

30 Mart Toprak Günü’nde başlayan Büyük Dönüş Yürüyüşü gösterilerinde işgal güçlerinin sivil halka insanlık dışı bir şekilde güç kullanması sonucu şimdiye kadar 129 kişi şehit olurken, 14 bine yakın kişi de yaralandı.

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elif Çakır Yazdı: Mülakat sınavıyla liyakat tespit edilir mi
Elif Çakır Yazdı: Mülakat sınavıyla liyakat tespit edilir mi
Mustafa İslamoğlu: İslamcılık benim için ömrümün en büyük hayal kırıklığıdır ve kendimi de sorumlu hissediyorum.
Mustafa İslamoğlu: İslamcılık benim için ömrümün en büyük hayal kırıklığıdır ve kendimi de sorumlu hissediyorum.