İran’da Dünya Kudüs günü yürüyüşleri…

İran’ın dört bir yanında, mübarek Ramazan’ın son Cuma’sı “Dünya Kudüs Günü” etkinlikleri kapsamında yapılan yürüyüşlerde, işgal rejimi israil telin edilirken, müslümanların ilk kıblesinde Cuma namazını kılmak için zamanın yaklaştığına dair müjdeler verildi.

İran’da Dünya Kudüs günü yürüyüşleri…
İran’da Dünya Kudüs günü yürüyüşleri… Zehra

Ekran Gazetesi / Seyyide Zehra

İran’ın dört bir yanında, mübarek Ramazan’ın son Cuma’sı “Dünya Kudüs Günü” etkinlikleri kapsamında yapılan yürüyüşlerde, işgal rejimi israil telin edilirken,  müslümanların ilk kıblesinde Cuma namazını kılmak için zamanın yaklaştığına dair müjdeler verildi.

Başkent Tahran’da saat 10.30’da başlayan yürüyüşler,  bir çok kortejdan Tahran üniversitesi kampüsüne kadar sürdü. Muhtelif STK’lar, kurum ve kuruluşların  çağrısıyla yapılan ve  yediden yetmişe  oruçlu yüzbinlerce kişi “Kahrolsun İsrail” sloganları eşliğinde tekbirlerle, “Filistin Yalnız değildir” mesajı verdi.

ABD ve İsrail bayraklarının ateşe verildiği yürüyüşler,  hava sıcaklığının 35 dereceği geçtiği bir ortamda yapılırken Filistin bayrakları ile İran bayrakları dalgalandırılarak, “Filistin özgür olacak” diyerek direnişin zaferle sonuçlanacağı dillendirildi.

Başta Filistin direniş grubları olmak üzere mazlum ve mahrum filistinlilere yardımların toplandığı masalar kurulurken,  işgal rejimi israil’in zülmü ve cinayetleri telin edildi.

ABD başkanı Trump, İşgal rejimi İsrail’in başbakanı Netenyahu başta olmak üzere bir çok emperyalist ve siyonist liderlerin kuklalarının yapılarak ateşe verildiği gösteriler de “direnişin füzeleri, işgalcilerin korkulu rüyası” pankartları da taşındı.

Gösteriye katılan, İran Devrim Muhafızları Hava-Uzay Kuvvetleri Komutanı General Emir Ali Hacızade, kameralarımıza yaptığı açıklamasında, “İşgal rejiminin zulüm ve cinayetleri sadece filistinle sınırlı değil. Bu gün suriye’de, ırak’ta, libya  lübnan ve hatta bütün bir bölgede yapılan ve yaşanan cinayetler, siyonistlerin komploları sonucu yaşananlardır. Şükürler olsun bu gün insanlar bunların farkında. Bu gün bu gördükleriniz  bu yürüyüşler geçen yıllarda yaşanan yürüyüşlerden çok farklı oluyor.  Fazla uzun olmayan bir zamanda işgal rejimin yok oluşunu birlikte göreceğiz inşallah” diyerek, bu yılkı yürüyüşlerin bölge ve iran için önemi ve verilen mesajsın”bütün bölge halkı, işgal rejimin bir bütün olarak yok olmasını istiyor. Bu da onun bir bir parçası” diye konuştu.

İran eski savunma bakanlarından  Ahmed Vahidi de, Filistin’in tek kurtuluş yolunun direniş ve dik duruş olduğunu belirterek, “bu geçmişte de böyleydi şimdi de bu şekildedir. Direniş tek yoldur. Direnler zafere ulaştılar. Uzlaşma ve teslimiyet ise yok olmaktır. Tabi ki, direniş bir bedel istiyor. Uzlaşmanın ödeyeceği bedel direniş bedelinden daha fazladır” diye konuştu. Ahmed Vahidi kameralarımıza yaptığı açıklamasında,  “bu gün bölgedeki mürteci rejimler, işgal rejimiyle işbirliği yapıyorlar bunun karşısında yigit filistin halkı kahramanca direniyor. Bu gün İran halkı sokaklarda yürüyorsa,bu Filistin halkının yalnız olmadığını gösterir. Hiç şüphesiz o mazlum filistin halkı zafere ulaşacaktır” diye konuştu.

Meclis eski başkan vekili ve Tahran Cuma imamlarından Ebu Turabi Ferd, İran halkı islam ınkılabı ile birlikte  Filistin davasının bütün müslümanların davası olduğunu ortaya koydu. Bu gün yapılan Kudüs günü yürüyüşleriyle islam inkılabının zafer  yürüyüşleri arasında hiç bir fark yoktur. Bu yıl geçen yıllara oranla sadece iran’da  değil, bölge ülkeleri suriye, ırak, yemen, filistin gibi bölge ülkeleri yada avrupa ülkelerin de de Filistin için yapılan yürüyüşler farklı oluyor. Zira, islam ümmetinin, filistin ve kudüs davasından hiç bir şekilde vaz geçmeyeceğini ortaya koyan sloganlar söylemler  dile getiriliyor. Bu halkların güçlü iradesidir. Bu da kahraman filistin halkına verilen güçlü destek mesajıdır diye konuştu

İran emniyet genel müdürü Hüseyin Eşteri de yaptığı açıklamasında  yürüyüşe katılan halkın attıkları sloganlar “Kahrolsun İsrail”dir.  İşgal rejimi, müslümanlara ait toprakları işgal etti. Mazlum ve mahrum insanları katliam etti. Çocukları katliam ediyor. Bu gün filistin halkının desteklenmesi için İran halkı sokaklarda yürüyüş yaparak mazlum filistinli kardeşlerini desteklediklerini bildiriyor” diye konuştu.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cevdet Işık Yazdı: Kayıpların En Büyüğü ‘Hakikat Bilincinin Kaybı’dır
Cevdet Işık Yazdı: Kayıpların En Büyüğü ‘Hakikat Bilincinin Kaybı’dır
10 Maddede Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Nedir?
10 Maddede Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Nedir?