Erdem Mücadelesi Platformundan 'Sokaktaki Çiçekler Ölmesin!' çağrısı….

Ramazan boyunca Erdem Mücadelesi Platformu tarafından, her cumartesi günü Tarlabaşı Tirşe sokakta kimsesiz garip gurabaya iftar organize edilerek sokakta kalan kimsesizler için bir duyarlılık oluşturulmaya çalışıyor.

Erdem Mücadelesi Platformundan 'Sokaktaki Çiçekler Ölmesin!' çağrısı….
Erdem Mücadelesi Platformundan 'Sokaktaki Çiçekler Ölmesin!' çağrısı…. Zehra

Ramazan boyunca Erdem Mücadelesi Platformu tarafından, her cumartesi günü Tarlabaşı Tirşe sokakta kimsesiz garip gurabaya iftar organize edilerek sokakta kalan kimsesizler için bir duyarlılık oluşturulmaya çalışıyor.

Erdem Mücadelesi Platformu bir bildiri ile yazarları bu konuyu gündeme almaya davet etti.

İşte Erdem Mücadelesi Platformu Koordinatörü  Eğitimci - Yazar / Sosyolog ve Aile Danışmanı Ayşegül Akdeniz’in basına gönderdiği çağrı metni.

Merhaba efendim, Erdem Mücadelesi Platformu olarak, 9 Haziran cumartesi günü Tarlabaşı Tirşe sokakta çeşitli kesimlerden ve mesleklerden insanlar bir araya geleceğiz ve sokaklarda yaşayan evsiz kardeşlerimizle birlikte iftar ettikten sonra bir basın açıklaması yapacağız inşallah.

Eğer müsaitseniz iftar programımızı teşrifiniz bizi memnun eder. Bunun yanı sıra, elbirliği ile bir kampanya başlatalım ve hep birlikte yardıma muhtaç insanların sessiz feryadına tercüman olalım istiyoruz. Ne dersiniz?

'Sokaktaki Çiçekler Ölmesin!'

Sokaklarda solmuş, boynu bükük çiçeklerimiz var. Bu çiçekleri sulamaz ve onlara itina göstermezsek ölüp gidecekler ve bundan hepimiz sorumlu olacağız. Bu çiçekler, sokaklarda yaşayan, her türlü tehlikeye açık bir durumda bulunan 'sokak çocukları' diye tabir edilen çocuklar, gençler ve kötü yollara düşürülen, kurtulmak için çırpınan, tutunacak dal arayan kadınlardır.

Ayrıca bunların yanı sıra, engellisiyle, hastasıyla, yaşlısıyla binlerce insanımız var sokaklarda yaşam mücadelesi veren. Örneğin 70 yaşından 80 yaşına kadar sokaklarda, parklarda kalan, Darulaceze'de yer olmadığı için Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından bu alanda hizmet veren gönüllü kuruluşlardan birinin misafirhanesine yönlendirilen Abdurrahman dede de bunlardan biri.

İstanbul'da ve pek çok ilimizde kimsesiz ve sahipsiz insanlarımızın barınabileceği yerler yok maalesef. Belediyeler tarafından birkaç ay sonra solacak çiçekler için yüzbinlerce lira harcanırken, kimsesiz ve sahipsiz insanlarımız için yatırım yapılmaması çok acı değil mi? Bizler bu kardeşlerimizin sessiz feryadını hep birlikte duyursak ve tüm şehirlerimizde 'şefkat köyleri' inşa edilse, bu sayede sokakta yaşayan tek bir insanımız kalmasa, külliye mahiyetindeki bu modern köylerde rehabilitasyon ve spor merkezleri bulunsa, bunun yanısıra eğitim ve iş imkânı sunulsa ve topluma kazandırma çalışması yapılsa ne iyi olur değil mi?

Bunu kim istemez ki? O hâlde var mısınız sahipsiz kardeşlerimize sahip çıkmak için bu kampanyayı hep birlikte başlatıp duyurmaya?

Var mısınız? Kadir gecesine denk gelen 10 Haziran'da 'Sokaktaki Çiçekler Ölmesin!' başlığıyla bu can yakıcı sorunlar ve çözüm yollarına değinen bir yazı kaleme almaya? (Gazetede pazar günü yazmayanlar da sonraki günlerde yazabilirler.) Var mısınız -bir süre siyaseti ve dünyalık boş işleri bir kenara bırakarak- tek ses ve tek yürek olup bu sorunların önemine ve aciliyetine değinen yazılarla kampanyaya destek vermeye, yetkililere çağrıda bulunmaya?

Bizler, seçimde ülkemiz için hayırlı bir sonuç çıkmasını diliyoruz ve kim kazanırsa kazansın yetkililerin 'sahipsizlere sahip çıkmak ve kimsesizlerin kimsesi olabilmek için' projeler üretmeyi gündemlerinin ilk maddeleri arasına almalarını, hepimizin ortak vebali ve ayıbı olan bu sorunları acilen çözüme kavuşturmalarını istiyoruz.

Öyle zannediyoruz ki, içinde bulunduğumuz gemi çok su almaya başladı. Ya elele verip üzerimize düşen görevi ifa edeceğiz, ya da hep birlikte batıp topyekûn ölüme doğru gideceğiz. Yani ölen insanlığımız için ağıt yakacağız. Ya elele, ya ölüme!..

Çözümün bir parçası olmak için çaba sarf etmeyen, sorunun bir parçası olmayı kabul ediyor demektir. Sorunun bir parçası olmak istemiyorsak, o hâlde çözümün bir parçası olalım. Var mısınız? Desteğinizi bekliyor, saygılarımızı sunuyoruz efendim.

Erdem Mücadelesi Platformu Koordinatörü

Eğitimci - Yazar / Sosyolog ve Aile Danışmanı Ayşegül Akdeniz

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ramazan Deveci Bilinç-Der’de Vahyin Işığında Namaz ve Müslüman’ı Anlatıyor…
Ramazan Deveci Bilinç-Der’de Vahyin Işığında Namaz ve Müslüman’ı Anlatıyor…
KONDA raporu: Son 10 yılda kendini ‘dindar muhafazakar’ olarak nitelendiren gençlerin oranı yarıya düştü..
KONDA raporu: Son 10 yılda kendini ‘dindar muhafazakar’ olarak nitelendiren gençlerin oranı yarıya düştü..