İran’dan Trump’a nükleer yanıtı, Fransa, nükleer anlaşmanın sürmesinden yana...

ABD başkanı Trump’un nükleer anlaşmadan çekilmesi ardından İran karşı adım atarak, nükleer faaliyetlerine başlayacağını duyurdu.

İran’dan Trump’a nükleer yanıtı, Fransa, nükleer anlaşmanın sürmesinden yana...
İran’dan Trump’a nükleer yanıtı, Fransa, nükleer anlaşmanın sürmesinden yana... Zehra

Ekran Gazetesi / Hamza Erdem

ABD başkanı Trump’un nükleer anlaşmadan çekilmesi ardından İran karşı adım atarak, nükleer faaliyetlerine başlayacağını duyurdu.

Önceki gün İran islam inkılabı rehberi Ayetullah Seyyid Ali Hamanei’nin, İran atom enerejisi kurumuna  190 bin santrofuju  faaliyete geçirmesi yönündeki  talimatı ardından bu gün İran atom enerjisi kurumu başkanı basın toplantısı düzenleyerek, “santrofujlerin çalışmalarına başlanacağını” duyurdu.

İran atom enerjisi kurumu başkanı Ali Ekber Salihi bu gün sabah düzenlediği basın toplantısında,  dün, uluslararası atom enejisi kurumuna bir mektub yazarak,  bazı faaliyetler konusunda gerekli bilgilendirmeleri yaptık” diye  konuştu. Söz konusu mektubu İran’ın Viyana büyükelçiliği üzerinden  UEİA’ya teslim edildiğini belirten Ali Ekber Salihi faaliyetlere başlamak üzere ilk adımı bu gün attık. Ümid ediyorum. Ümid ediyoru yarın akşam da  televizyon aracılığıyla Netezn ‘de  yeni santrofuj merkezinde yayapacağımız yayınla da bunu göstereceğiz diye konuştu.

Söz konusu faaliyetlerin nükleer anlaşmaya da aykırı olmadığını belirten Ali Ekber Salihi biz nükleer anlaşmayı biliyoruz.  Sarı kek’den UF6 yapımı için gerekli stoklarımız var.  10 yıl bir askıya alma ardından söz konusu tesislerdeki eksiklikleri giderek, sarı kek’leri UF6’ya dönüştüreceğiz. Bu nükleer anlaşmaya da aykırı değil hatırlatmasında bulundu. İslam inkılabı rehberi Ayetullah Hamanei’nin 190 bin santroju işletmeye açma k onusundaki talimatına da işaret eden Ali Ekber Salihi, söz konusu talimat alt yapıyı oluşturun ve gerekli hazırlıkları yapın talimatıdır. Bu alanda  çalışmaları yapacaksak kesinlikle yeni teknolojiler ve yeni techizatlarla olacak. IR1 tecihazatlarıyla değil. Ve yeni santrofujlar olacak. Bunların hiç biri de nükleer anlaşmaya aykırı faaliyetler değil hatırlatmasında bulundu.

Söz konusu 190 bin nükleer santrofujları bir buçuk yıl içerisinde  üretebilecek imkanlarının bulunduğunu belirten  Ali Ekber Salihi ümid ediyorum önümüzdeki haftalarda  iki buçuk ay içerisinde söz konusu santrofujları yapabilecek salonları hazırlayabileceğiz  biz bir yandan yaptırım diğer yandan  anlaşmaya bağlı kalınmasını istemiyoruz. Her şartla altarinetiflerimiz var diye konuştu.

Öte yandan Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, İran’ın nükleer anlaşmaya bağlı kalması gerektiğini savundu. Fransa dişleri bakanı  Drian, İran’da faaliyet gösteren bazı avrupa şirketlerinin İran’ı terk etmeleri ve İran’ın nükleer faaliyetlerine dair son dönem gelişmelere yönelik açıklamasında,  “bu anlaşma devam etmeli” diye konuştu.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, ABD’nin nükleer anlaşmadan çekilmesine rağmen, nükleer anlaşmanın uygulamada olduğunu ileri sürerek, “ Avrupa ülkeleri, Çin, Rusya ve İran, bu anlaşma için  12 yıl süren görüşmelerde bulundular. Her zaman krizler oldu. Bizi iran’ın nükleer silaha elde etme tehditlerinden korudu” görüşünü dile getirdi.  Fransa şirketlerinin İran’dan çekilmelerine dair ise, “İranlılar bu anlaşma ile bir dizi ekonomik çıkarlar sağlayacağına ve  kalkınma immkanı oluşturacağına inandılar.  Fakat şimdi Amerikalılar, bu anlaşmadan çekilmek istiyoruz  diyorlar” diyen fransa dışişleri bakanı bütün bunlar, anlaşmanın devam etmeyeceği anlamına gelmez. Nükleer anlaşma devam edecek” diye konuştu.

Fransa dışişleri bakanı açıklamasında, iran’da yatırım yapan şirketlerin ABD tarafından yaptırıma tabi tutulacağına dair görüşlere de işaretle, “ tabi ki İran’da yatırım yapan şirketlerin yaptırımlara maruz kalaması halinde tabi ki,  bu yaptırımlar Fransa şirketlerini tehdit edecek. Biz burada yapıcı olmak durumundayız. İlk önce şirketler kendilerini korumalı, daha sonra nükleer anlaşma ve bizim güvenliğimiz  sağlanmalı” diye konuştu.

Bilindiği gibi İran’da faaliyet yürüten Peugeot Citroën oratlığının oluşturduğu  PSA grubu  İran’daki faaliyetlerini askıya aldığını duyurmuştu.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ramazan Deveci Bilinç-Der’de Vahyin Işığında Namaz ve Müslüman’ı Anlatıyor…
Ramazan Deveci Bilinç-Der’de Vahyin Işığında Namaz ve Müslüman’ı Anlatıyor…
KONDA raporu: Son 10 yılda kendini ‘dindar muhafazakar’ olarak nitelendiren gençlerin oranı yarıya düştü..
KONDA raporu: Son 10 yılda kendini ‘dindar muhafazakar’ olarak nitelendiren gençlerin oranı yarıya düştü..