Karamollaoğlu: Lütfen laf üretmeyin, İsrail sadece güçten anlar, yaptırım uygulayın anlaşmaları iptal edin...

Cumhurbaşkanı Adayı ve Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Filistin’in Ankara Büyükelçisi Faed Mustafa’yı ziyaret ederek, nezdinde tüm Filistinlilere başsağlığı diledi…

Karamollaoğlu: Lütfen laf üretmeyin, İsrail sadece güçten anlar, yaptırım uygulayın anlaşmaları iptal edin...
Karamollaoğlu: Lütfen laf üretmeyin, İsrail sadece güçten anlar, yaptırım uygulayın anlaşmaları iptal edin... Zehra

Görüşme sonrası kısa değerlendirmelerde bulunan Karamollaoğlu, TBMM’deki Mavi Marmara anlaşmasının iptal edilmesine yönelik önergenin AKP ve MHP oyları ile reddedilmesine üzüldüklerini söyledi. Karamollaoğlu ayrıca iktidara bir kez daha seslenerek, laf üretmek yerine yaptırımlar için birtakım kararlar almasını beklediklerini kaydetti.

Milli Gazete'de yer alan habere göre: Cumhurbaşkanı adayı ve Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, beraberindeki heyet ile birlikte Filistin’in Ankara Büyükelçiliği’ne ‘başsağlığı’ ziyareti gerçekleştirdi. Büyükelçi Faed Mustafa ile yaklaşık bir saat görüşen Karamollaoğlu’na çıkışta Büyükelçi Mustafa tarafından Filistin atkısı hediye edildi.

SADECE KINAMAKLA YETİNMEYİN

Ziyaret sonrası büyükelçi ile kameraların karşısına geçen Karamollaoğlu, Filistin’de meydana gelen son gelişmeler üzerine büyükelçiliği ziyaret ettiklerini ve ‘kendilerine geçmiş olsun’ dilediklerini ilettiklerini söyledi. Karamollaoğlu, açıklamalarında birkaç gündür sadece yapılan kınama cümlelerini yetersiz gördüklerini ifade ederek, “İsrail’in kınanması bu tip adımların atılmasına engel olmuyor. İsrail’i çok ağır ifadelerle telin etmek, İsrail’in vahşetini engellemiyor. İsrail sadece güçten anlar, yaptırımdan anlar. Bundan dolayı biz ısrarla mutlaka İsrail karşısında başta İslam âlemi olmak üzere bütün ülkelerin daha farklı bir direniş göstermeleri gerektiğine inanıyoruz. Yaptırımlara ihtiyaç var. Kınamak elinde gücü olmayan, imkânı olmayan kitleler tarafından hükümetleri zorlamak için yapılır. Ama ne yazık ki şu anda ülkeler sadece kınamakla yetiniyorlar. Cuma günü de İslam İşbirliği Teşkilatı’nın bir toplantısı olacak. Ümit ediyoruz ki burada birtakım yaptırım kararları çıkar. Eğer onlar da kınamakla yetinirlerse, bu konuyu BM’ye taşımak gibi geçmişte hiçbir netice vermeyen kararlar alırlarsa yazık etmiş olurlar” dedi.

HÜKÜMETTEN BEKLENTİMİZ; İCRAAT

“Biz, Türkiye Cumhuriyeti hükümetinden mutlaka yaptırım kararlarını almasını bekliyoruz” diyerek hükümete seslenen Karamollaoğlu, İİT üyelerinin de bir araya geldikleri zaman mutlaka yaptırım kararları almaları gerektiğini söyledi. Karamollaoğlu, “İsrail ile münasebeti olan ülkeler mutlaka bu münasebetlerini kesmeli. Siyaseten kesmeli. İsrail ile olan ticari münasebetlerini de sonlandırmalı ki, bu konuda ciddi bir adım atılma ihtiyacı duyulduğu hissedilsin. Hükümetimizden de beklediğimiz miting yapmaları değil. Hükümetler karar alır, icraat yaparlar” diye konuştu.

ÖNERGEYİ REDDETMELERİNE ÜZÜLDÜK

Karamollaoğlu, söz konusu anlaşmanın dün TBMM’deki olağanüstü görüşmede gündeme getirilmesinden sonra iptal edilmesine yönelik önergenin AKP ve MHP’li oylarla reddedilmesine ise, “Üzüldük bu hükümetin maalesef bir şaşkınlık içinde bulunduğunun işareti. Sözleriyle icraatları uyuşmuyor” diye konuştu.

ENERJİ BAKANI KENDİSİ ANLAŞMA YAPTIKLARINI SÖYLÜYOR

Karamollaoğlu, birkaç gün önce İsrail ile yapılan enerji anlaşmasına da değinerek, “Son zamanlarda İsrail ile bu hükümetin çok ciddi anlaşmalar yaptığına şahit olduk. Bunlar belki kamuoyuna deklare edilmiyor. Sayın Enerji Bakanı ‘biz bir boru hattı döşeyeceğiz, oradan çıkan petrolü ve doğalgazı bilmem nereye kadar taşıyacağız’ ifadelerini kullanıyor. Bunun yanında aslında şu anda daha vahim hadiseler var. İsrail pilotlarının Türkiye’de eğitilmelerine de karşıyız. Eğitim görüyorlar, uçuş yapıyorlar. Hükümetlerin yanlış tavırları yüzünden İsrail’in başarı kaydettiğine şahit olduk” diye eleştirdi.

MAVİ MARMARA ANLAŞMASI İPTAL EDİLSİN

Mavi Marmara anlaşmasının iptaline ilişkin Meclis’te gündeme gelen konuya ilişkin de Karamollaoğlu, “Mavi Marmara hadisesi ile ilgili olarak gelişmeler herkesi üzdü. Mutlaka bu yapılan son anlaşmayı doğru bulmadığımızı ifade ettik. Elbette bu anlaşmanın iptal edilmesini desteklerdik. Bu anlaşma İsrail’i yüreklendiriyor. Biz buna rıza gösteremeyiz” dedi.

YAPILAN ANLAŞMALARI RAFA KALDIRIN

İsrail tarafından yapılan katliamlar üzerine miting kararı aldıklarını ancak hükümetin de aynı yönde bir karar almaları üzerine vazgeçtiklerini de söyleyen Karamollaoğlu, “Biz mitingi hem Filistinlilerin yanında olduğumuzu bütün dünyaya duyurmak hem de Türk hükümetini ciddi yaptırım kararları almaya zorlamak için yapacaktık. Buna ihtiyaç kalmadı, kendileri yapıyorlar. Ama beklediğimiz laf değil icraat. İsrail ile ilgili ağzımıza alınmayacak kadar ağır ifadeleri kullanıp arkasından da İsrail ile münasebetlerimizi geliştirirsek, bu ciddiyet olmaz. Bu ciddiyet manasına gelmez. Maalesef bugüne kadar bu hükümetin tavrı, kamuoyunda İsrail’i telin etmek, kapalı kapılar ardında da onlarla anlaşmalar yapıp onu geliştirmek. Bundan vazgeçmeleri gerekir. Lütfen sadece laf üretmeyin, birtakım adımlar atın. Bugüne kadar yapılan anlaşmaları da lütfen rafa kaldırın” ifadeleriyle seslendi.

SAADET PARTİSİ HEP YANIMIZDA OLDU

Filistin Ankara Büyükelçisi Faed Mustafa ise ziyaretten büyük memnuniyet duyduklarını ifade ederek, “Saadet Partisi’nden her daim hissettiğimiz ve alışık olduğumuz durum bu. Her daim Filistin’in yanında olduklarını gördük. Filistin halkı olarak Türk halkı ile olan bu özel ilişkimizden dolayı mutluyuz. Halkımız ise yalnız olmadıklarını hissediyor. Hiçbir zaman Filistin’den, Kudüs’ten vazgeçmeyeceğiz” dedi. İsrail’in işlemiş olduğu cinayetleri uluslararası mahkemelere taşıyacaklarını da söyleyen Mustafa, “Biz, bütün dosyaları topladık, konuyu uluslararası mahkemelere taşımaya başladık. Çünkü İsrail, işlediği cinayetlerden dolayı hesap vermelidir” ifadelerini kullandı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cevdet Işık Yazdı: Kayıpların En Büyüğü ‘Hakikat Bilincinin Kaybı’dır
Cevdet Işık Yazdı: Kayıpların En Büyüğü ‘Hakikat Bilincinin Kaybı’dır
10 Maddede Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Nedir?
10 Maddede Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Nedir?