İşgalci Siyonist Netanyahu: 'İran kırmızı çizgiyi aştı' dedi ama, kendi varlığı kırmızı çizginin dışında

Suriye’de yaşanan İran-İsrail gerilimi tırmanırken Netanyahu, 'İran kırmızı çizgiyi aştı' dedi.

İşgalci Siyonist Netanyahu: 'İran kırmızı çizgiyi aştı' dedi ama, kendi varlığı kırmızı çizginin dışında
İşgalci Siyonist Netanyahu: 'İran kırmızı çizgiyi aştı' dedi ama, kendi varlığı kırmızı çizginin dışında Zehra

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, "İran kırmızı çizgiyi aştı" dedi.
Suriye'de yaşanan İran-İsrail gerilimi tırmanmaya devam ediyor.

Suriye'deki İranlı milis güçlerini Golan Tepeleri'ne roket saldırısı düzenlemekle suçlayan İsrail'den yeni bir açıklama geldi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İran'ın roket saldırıları yaparak “kırmızı çizgiyi aştığını” söyledi. Saldırıya karşılık verdiklerini ifade eden Netanyahu, Suriye'deki İran hedeflerine karşı büyük çaplı bir saldırı düzenlendiğini söyledi. Netanyahu, İsrail'in İran'ın roketlerini havada engellediğini belirterek, İsrail'in İran'ın Suriye'de kendisini askeri olarak güçlendirmesine izin vermeyeceğini ifade etti.

NE OLMUŞTU?

İsrail güçleri dün Golan işgal altında tuttuğu Golan'dan Suriye'nin güneyinde Beşarr Esed rejiminin kontrolündeki Kuneytra iline bağlı Baas ve Hadar kentine tank atışları düzenledi.

ESED REJİMİNDEN KARŞILIK

Rejim güçlerinin çoklu roketatarlar ile karşılık vermesinin ardından İsrail savaş uçakları Baas kentinin çevresindeki bölgelere ve Kuneytra ilinin kuzey kırsalındaki Tel Ahmar bölgesine akınlar düzenledi. Saldırı sonrası İsrail'in Golan bölgesinde siren sesleri çalmaya başladı.

İSRAİL'DEN AÇIKLAMA

İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, İran Devrim Muhafızları Ordusu'na bağlı Kudüs Gücü'nün Suriye'den İsrail işgali altındaki Golan Tepeleri'ndeki üslere doğru yirmi kadar roket attığı belirtildi.

Atılan tüm roketlerin İsrail hava savunma sistemi Demir Kubbe tarafından havada etkisiz hale getirildiği ifade edilen açıklamada, saldırıda ölen ya da yaralanan olmadığı kaydedildi. Açıklamada ayrıca, "İsrail ordusu bunu vahim bir olay olarak görmektedir ve çeşitli senaryolara hazırlıklı olmaya devam etmektedir" ifadesine yer verildi.

İSRAİL'DEN İRAN'A TANSİYON'U YÜKSELTMEYİN

İsrail ordu sözcüsü Jonathan Concrius gazetecilere yaptığı açıklamada "Yüksek alarm düzeyinde ve tetikte bekliyoruz. İran'ın Suriye'deki faaliyetlerini izliyoruz. Durumu daha da kızıştırmak istemiyoruz ancak İran'ın yeni bir saldırısına karşılık vereceğiz. Güçlü bir yanıt vermeye hazırız. İranlıları uyarıyoruz" dedi.

RUSYA'YI BİLGİLENDİRDİK

Bu arada sözcü Suriye'den yapılan saldırıya misilleme olarak yaptıkları hava saldırılarından önce Rusya'yı bilgilendirdiklerini de açıkladı.

Concrius "Önceden varolan mekanizma vasıtasıyla Ruslar saldırı öncesinde bilgilendirildi" dedi.

RUSYA-İSRAİL ARASINDA 'ASKERİ İLETİŞİM HATTI'

Yanlışlıkla yaşanabilecek çatışmaları önlemek için Rusya ve İsrail arasında 2015 sonbaharında asker iletişim kanalı oluşturulmuştu.

timetürk

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Coşkun Uzun Yazdı: Direnişe Bin Selâm...!
Coşkun Uzun Yazdı: Direnişe Bin Selâm...!
Nesrin Aksoy yazdı: Burada Güneş Var, Umut Yok!
Nesrin Aksoy yazdı: Burada Güneş Var, Umut Yok!