ABD'nin İran'dan talepleri: Hizbullah ve Hamas'a desteği kesmesi, 'İsrail'i yok etme' hedefinden vazgeçmesi

ran'la nükleer anlaşmadan çekilen ABD Başkanı Donald Trump, Tahran'ı tehdit etti.

ABD'nin  İran'dan talepleri: Hizbullah ve Hamas'a desteği kesmesi, 'İsrail'i yok etme' hedefinden vazgeçmesi
ABD'nin  İran'dan talepleri: Hizbullah ve Hamas'a desteği kesmesi, 'İsrail'i yok etme' hedefinden vazgeçmesi Zehra

İran'la nükleer anlaşmadan çekilen ABD Başkanı Donald Trump, Tahran'ı tehdit etti.

Trump, bugünkü kabine toplantısına girerken, Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) denilen anlaşmadan çekilme kararını savundu. KOEP'in tek taraflı olduğunu ve nükleer silahlanmaya yol açacağını öne sürdü.

''İran'a nükleer programını yeniden başlatmamasını çok kuvvetle tavsiye ederim. Bunu yaparsa çok ciddi sonuçları olur'' diyen Trump, yeni anlaşma müzakere etmeye hazır olduğu ifadelerinde bulundu.

''Ya dünya için gerçekten iyi bir anlaşma yapacağız ya da hiçbir anlaşma yapmayacağız'' şeklinde konuşan Trump, ardından ''İran ya müzakere edecek ya da bir şeyler olacak'' ifadelerinde bulundu.

'İran'ın müdahil olduğu her yerde kıyametin koptuğunu ve ölümün hüküm sürdüğünü' iddia eden ABD Başkanı, ''Bunun olmasına izin veremeyiz. Onların hayatı anlaması lazım, zira ben onların hayatı anladığını sanmıyorum'' ifadelerinde bulundu.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'la bir ay içinde yapması planlanan zirve için CIA Direktörlüğü'nden ABD Dışişleri Bakanlığına getirdiği Mike Pompeo'yu Pyongyang'a gönderen Trump, olası zirveye ilişkin açıklamalarda bulundu.

'HERKES NOBELİ HAK ETTİĞİMİ DÜŞÜNÜYOR'

Kim'le Güney Kore ile Kuzey Kore arasındaki askersizleştirilmiş bölgede (DMZ) biraraya gelmeyeceğini, zirvenin düzenleneceği yerin 3 gün içinde belli olacağını duyuran Trump, gazetecilerin 'Nobel Barış Ödülü'nü hak ettiğinizi düşünüyor musunuz' sorusu üzerine şunları söyledi:

''Herkes öyle düşünüyor, ama ben asla böyle bir şey söylemem. Gerçekten istediğim tek ödül, dünya için zafer.''

Daha önce zirvenin DMZ'de düzenlenmesini Trump ortaya atmış, görüşmeler başarılı olursa DMZ'de düzenlenecek bir kutlamanın hafızalarda yer edeceğini söylemişti.

Anlaşmadan çekilen Beyaz Saray İran'a yeni taleplerini iletti

ABD dışında anlaşmaya taraf olan tüm ülkeler, 2015'te uzlaşılan anlaşmanın sürmesinden yanaydı.

Trump yönetimi, İran'a yönelik yeni taleplerini açıkladı.

Açıklanan talepler arasında İran'ın kıtalar arası balistik füze geliştirmemesi, nükleer kapasiteli tüm füzelerini imha etmesi, Hizbullah ve Hamas'a desteği kesmesi, "İsrail'i yok etme" hedefinden vazgeçmesi, Kızıl Deniz ve Basra Körfezi'nde seyir özgürlüğünü tanıması, "Yemen'de çatışmayı artırması bırakması" ve "bölgeyi istikrarsız hale getirmemesi", ABD ve İsrail'e karşı siber saldırıları sonlandırması, "insan hakları ihlallerine son vermesi" yer alıyor.

İran, Trump yönetiminin suçlamalarını kabul etmemiş, 2015'te uluslararası olarak varılan anlaşmanın ötesinde tavizler vermeyeceğini duyurmuştu.

İslamianaliz

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Coşkun Uzun Yazdı: Direnişe Bin Selâm...!
Coşkun Uzun Yazdı: Direnişe Bin Selâm...!
Nesrin Aksoy yazdı: Burada Güneş Var, Umut Yok!
Nesrin Aksoy yazdı: Burada Güneş Var, Umut Yok!