Mehmet Görmez'den Fransa'daki skandal bildiriye tepki: Kimse Kur'an'ın bir harfine dahi dokunamaz..

Mehmet Görmez'den Fransa'daki skandal bildiriye tepki: Kimse Kur'an'ın bir harfine dahi dokunamaz

Mehmet Görmez'den Fransa'daki skandal bildiriye tepki: Kimse Kur'an'ın bir harfine dahi dokunamaz..
Mehmet Görmez'den Fransa'daki skandal bildiriye tepki: Kimse Kur'an'ın bir harfine dahi dokunamaz.. Zehra

Eski Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez'den Kur'an-ı Kerîm hakkında Fransa'nın eski cumhurbaşkanı ve beraberindeki 300 kişi tarafından yayımlanan bildiriye tepki geldi.

Görmez, kişisel sosyal medya hesabı üzerinden ilgili manifestoyu eleştirerek tepki gösterdi.

Görmez'in açıklaması şu şekilde:

"Fransa’da yayınlanan sözde manifestodaki üç cehalet:

Birincisi; Ne II. Vatikan konsilinde ne de başka bir belgede Yahudi düşmanlığını çağrıştıran ifadelerin Hristiyan kutsal kitaplarından kaldırılması teklif edilmediği gibi böyle bir çıkarma işlemi de hiçbir zaman yapılmamıştır.

İkinci cehalet: Kur’an-ı Kerim ne Yahudileri ne Hristiyanları ne de inançsızları inancından dolayı öldürülmesini veya cezalandırılmasını emreden bir kitap değildir. İnsanın canı insan olduğu için dokunulmazdır. Bir insanı haksız yere öldüren bütün insanlığı öldürmüş gibidir.

Üçüncü cehalet: İslam’da kilise ve konsil yoktur. İslam’da dinin otoritesi şahıslar ve kurumlar değildir. Kitabın kendisidir. Hiçbir kimse Kur'an'ın tek bir harfine dahi dokunamaz. Bu Kerim Kitap Allah’ın korumasındadır."

Ne olmuştu?

Fransa'da, aralarında eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, üç eski başbakan, Yahudi ve Hristiyan cemaati temsilcileriyle yazarların da bulunduğu 300 kişinin imzasıyla yayınlanan bildiride Kur'an-ı Kerim'den bazı ayetlerin çıkarılması savunulmuştu.

Söz konusu bildiride Kur'an-ı Kerim'den "şiddet ve Yahudi karşıtı fikirleri yaydığı gerekçesiyle bazı ayetlerin çıkarılması" istendi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Fransa'da yayınlanan küstah bildiriye ilişkin sosyal medya hesabı Twitter aracılığıyla tepki gösterdi.

Kalın şu ifadelerde bulundu:

“Aralarında Sarkozy’nin de bulunduğu 300 Fransız yazar ve siyasetçi, şiddet ve Yahudi düşmanlığı yayıyor iddiasıyla Kuran’dan bazı ayetlerin çıkartılmasını talep etmiş. Modern çağda cehalet ve hamakat bu kadar olabilir."

İslamianaliz

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başörtüsü ile ilgili 'bilinçli' kampanya: Bu rezilliğin arkasında kimler var?
Başörtüsü ile ilgili 'bilinçli' kampanya: Bu rezilliğin arkasında kimler var?
Cevdet Işık Yazdı: Kayıpların En Büyüğü ‘Hakikat Bilincinin Kaybı’dır
Cevdet Işık Yazdı: Kayıpların En Büyüğü ‘Hakikat Bilincinin Kaybı’dır