İran’dan, Lübnan, Irak ve Türkiye seçimlerine dair ve Nükleer anlaşma iptal tehditlerinde karşı açıklama

İran dışişleri bakanlığı sözcüsü Behram Kasimi, Türkiye’de yapılan seçimlerin de hem erken yapılan bir seçim olması hem sistem açısından önemli olduğunu söyledi.

İran’dan, Lübnan, Irak ve Türkiye seçimlerine dair ve Nükleer anlaşma iptal tehditlerinde karşı açıklama
İran’dan, Lübnan, Irak ve Türkiye seçimlerine dair ve Nükleer anlaşma iptal tehditlerinde karşı açıklama Zehra

İran dışişleri bakanlığı sözcüsü Behram Kasimi,  bölge’de, Lübnan’da yapılan seçim, Irak ve Türkiye’deki  yapılacak seçimlerin çok önemli olduğunu  belirterek, bölge ülkelerindeki gelişmelerin halkların istekleri doğrultusunda olmasını ümit ettiklerini söyledi.  

Türkiye’de yapılan seçimlerin de hem erken yapılan bir seçim olması hem  sistem açısından önemli olduğunu söyledi.

Behram Kasimi  yaptığı açıklamasında, Türkiye seçimlerine yönelik şu açıklamayı yaptı. “Seçim nerede yapılıyorsa yapılsın,  iyi bir şeydir. Komşu, dost ve kardeş ülke Türkiye’de de yeni bir seçim yapılıyor. Erken ve yeni bir başkanlık seçimi yapılıyor. Ümit ediyorum, bu seçim, İran’ın dost ve komşusu Türkiye’nin  hem gücünü ve hem rolünü yükseltir. Ve  bölgede barış, istikrar ve gelişme, kalkınmasına katkı sağlar. Dost ve kardeş Türkiye halkına, Türkiye devletine başarılar getirmesini ümit ediyorum”

Bölge ülkelerinden Lübnan’da yapılan seçimlere de işaret eden Behram Kasimi Lübnan bağımsız bir ülke ve  bölge de oldukça güzel bir demokratik örneklik oluşturuyor. Lübnan halkı ve bölge için hayırlar getirmesini diliyorum. Halkın çoğunluğunun  oyu ile işbaşına gelen her hükümete İran İslam cumhuriyeti destek vermektedir Lübnan’da  yeni hükümeti kuracakları tebrik ediyoruz. İran bu alanda işbirliği yapacaktır diye konuştu.

Irak’taki seçimlere de aşiret eden Behram Kasimi “Irak’da yapılacak seçimler de çok önemli ve bölge için yeni bir dönemdir. Irak büyük bir demokrasi sürecinden geçiyor. Bu yönüyle  olumlu bir  hayırlara vesile olması diliyoruz. Irak’ta yaşanan gelişmeler bölge ve bölge dışında muhtelif ülkeler tarafından yakından takip ediliyor. Bazı ülkelerin desteklediği DAEŞ, Irak’ın bazı bölgelerinde etkin bir güçtü Irak halkının özverisiyle ve bu şom güçleri etkisiz hale getirmiştir diye konuştu.

İran, ABD başkanı Trump’un, nükleer anlaşmadan geri çekilme tehditlerine karşı oldukça sakin ve çok seçenekli  tavırlar geliştiriyor.   

Dünya, 5+1 nükleer anlaşmasına dair Trump’un 12 mayısıda yapacağı açıklamaya  kilitlenirken, İran,  oldukça sessiz  sakin ve bir o kadar da çok seçenekli  alternatifler olduğunu, bu alanda zararlı çıkacak tarafın İran değil ABD olacağını bildiriyor.

İran dışişleri bakanlığı sözcüsü Behram Kasimi bu gün düzenlediği basın toplantısında  ABD başkanı Trump’un, nükleer anlaşmadan çekileceğine dair iddialara yönelik olarak, “ anlaşma sadece ABD ile yapılmadı ve anlaşmadan çekilmek o kadar kolay olmayacak. Nükleer anlaşmanın kendine has özellikleri var” diye konuştu.

Behram Kasimi,  Trump’un Beyaz Saray’daki iktidarıyla birlikte Nükleer anlaşmadan çekilme konusunun gündeme geldiğini belirterek, “nükleer anlaşmadan çekilinmesi konusunda, İran her türlü senaryo ve seçenekleri  değerlendirmiştir. Bu konuda ABD ağır bedeller ödeyecektir. Dünya kamuoyunda güvenirliği de telafisi zor yara alacaktır. İran nükleer anlaşmayı ihlal eden ilk ülke olmayacaktır. Nükleer anlaşmada bizim çıkarımız olmazsa  bizim halkımız ve ülkemizin çıkarları olmazsa, biz de çıkarlarımız doğrultusunda kararlar alacağız.” Diye konuştu.

İran’ın nükleer silahları önleme anlaşmasından çekilmesi konusuna da işaret eden Behram Kasimi, bütün seçenekler ve bütün senaryoları değerlendiriyoruz. ABD’nin atacağı her adıma karşılık İran’da bir karar alacaktır diye konuştu.

İran ve Avrupa arasında yürütülen görüşmelere de işaret eden Behram Kasimi,  İran ve Avrupa arasında yürütülen görüşmeler mazlum Yemen halkına yardım konusundadır. Yemen halkını yardım ulaştırılması yolları üzerinedir.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Atasoy Müftüoğlu Yazdı: Statü ve çıkar mücadeleleri yeni bir putperestliğe dönüşüyor.
Atasoy Müftüoğlu Yazdı: Statü ve çıkar mücadeleleri yeni bir putperestliğe dönüşüyor.
Ali Bulaç Yazdı: Kelam-ı Muhammed: Dil, toplum, kültür
Ali Bulaç Yazdı: Kelam-ı Muhammed: Dil, toplum, kültür