D-8 olsaydı İslam dünyasında bu krizler olmazdı...

ESAM, bir ilke daha imza atarak önemli bir çalıştay tertipledi.

D-8 olsaydı İslam dünyasında bu krizler olmazdı...
D-8 olsaydı İslam dünyasında bu krizler olmazdı... Zehra

ESAM, bir ilke daha imza atarak önemli bir çalıştay tertipledi. “İnsani Krizlerde Sağlık Hizmetleri; Bangladeş Örneği” konulu çalıştayda ESAM, konularında uzman akademisyen ve STK temsilcilerini bir araya getirip kriz durumunda neler yapılması gerektiği konusunda istişarelerde bulundu.

Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (ESAM), sürdürdüğü çalışmalara bir yenisini daha eklendi. Ülkenin temel sorunları ile ilgili önemli çalıştaylara imza atan ESAM, bu sefer de merceğini ‘İnsani Krizlerde Sağlık Hizmetleri; Bangladeş Örneği’ne çevirdi. Sağlık-Sen ve Sağlık-Sen Stratejik Araştırmalar Merkezi Enstitüsü (SASAM) paydaşlığında, Ankara’da akademisyenlerin, sağlık görevlileri ile branşlarında önemli doktorların ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin katılımıyla gün boyu süren bir çalıştay gerçekleştirdi.

ÇOK KATMANLI YÜRÜTÜLMELİDİR

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Devlet eski Bakanı ve ESAM Genel Başkan Yardımcısı Sabri Tekir, sağlığın tarihin her döneminde önemli bir bireysel, kamusal ve uluslararası hizmet alanı olduğunun altını çizdi. Tekir, “Savaşların neden olduğu açlık, hastalık, göç ve göç sırasında yaşanan felaketler, gıda, barınma, temiz su ve sağlık hizmetleri, nükleer santral, tesislerin yıkılması sonucu ortaya çıkan, büyük bir kitleyi ve bölgeyi etkileyen kaza, deprem, yanardağ patlaması, toprak kayması, su baskınları, tsunami, kimyasal silahlar insan sağlığını hedefleyen gelişmeler bunlardandır. Bu nedenle, kriz dönemlerinde gerçekleştirilecek sağlık hizmetleri de kendiliğinden çok daha yoğunluklu, çok katmanlı ve birbirinden farklı boyutlarda yürütülmesi gereken hizmetler haline dönüşür” diye konuştu.

Çalıştayda konuşan Devlet eski Bakanı Sabri Tekir, olağanüstü durumlara karşı hazırlıklı olunması gerektiğinin altını çizdi. Dünya genelinde günlük askeri harcamaların 2,5 milyar doları bulduğuna dikkat çeken Tekir, “Dünya nüfusunun yüzde 11’i, yani 800 milyona yakın insan yetersiz besleniyor. Nüfusun beş yaş altı grubu yeterli beslenmediği ve temel sağlık koşullarına erişemediği için hayatını kaybediyor” diye değerlendirmelerde bulundu.

 Sağlık-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Örnek, dünyada genel olarak sıkıntı çeken ülkelerin Müslüman ülkeler olduğunu belirterek şunları kaydetti: “D-8, rahmetli Erbakan Hocamızın projesiydi. Şimdi bakıyoruz ki, en büyük problemimiz. Birlikte hareket edememe, güçleri birleştirememe sorunu var. Bu projelerin üzerinde dursaydık, bugün bu krizlerle baş başa kalmayacaktık” diye konuştu.

FELAKETE HAZIRLIKLI OLUNMALIDIR

Olağanüstü durumlara karşı hazırlıklı olunması gerektiğini ifade eden Tekir, “Acil durumlar için geçici politikaların oluşturulması, kurtarma planlarının geliştirilmesi, geçici barınma yerlerinin belirlenmesi, acil hizmetlerin planlanması, sağlık hizmetleri de dahil her türlü hizmeti yapacak olan personelin eğitimi, toplumun bilinçlendirilmesi ve olağanüstü durumlara hazırlıklı hale getirilmesi gibi etkinlikleri kapsar. Bunlara bazı felaketleri önceden algılama, kriz dönemlerinde kullanılacak her türlü teknik ve yardımcı eleman ve malzemelerin önceden hazır halde bulundurulması da dahildir” ifadelerini kullandı.

SAVAŞLARDAN DOLAYI BİNLERCE KİŞİ ÖLÜYOR

Tekir, binlerce insanın savaşlardan ve hastalıklardan dolayı hayatını kaybettiğini belirterek, şunları kaydetti: “Komşumuz Suriye’de yaşanan insanlık dramı gözlerimiz önünde cereyan etmektedir. Milyonlarca Suriyeli ülkelerinden, topraklarından, evlerinden uzak zor şartlar altında varlıklarını sürdürme mücadelesi vermektedir. Daha dün denecek bir zaman öncesi, 1999 Marmara ve Düzce depremlerinde 18 bin vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 40 bin insanımız yaralanmış, 850 bin bina etkilenmiş, 80 milyar dolara yakın ekonomik kayıp yaşamışızdır. Günümüzde yaşanmakta olan Arakan Müslümanlarının vatanlarından koparılması, benzeri acı olaylardan değil midir?”

 GIDADA ÖNLEM ALINMALI

Dünya genelinde günlük askeri harcamalarının 2,5 milyar doları bulduğuna dikkat çeken Tekir, “Dünya nüfusunun yüzde 11’i, yani 800 milyona yakın insan yetersiz besleniyor. Nüfusun beş yaş altı grubu yeterli beslenmediği ve temel sağlık koşullarına erişemediği için hayatını kaybediyor. Nüfusunun tamamını besleyecek kadar gıda üreten fakat her yıl ne acıdır ki üretilen bu gıdanın üçte biri yani 1,3 milyar tonunun finansal, teknik sınırlamalar ve gıda önlemlerinin alınmaması nedeniyle yok olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Bu ortamda, bulaşıcı hastalıkların en önemli belirleyicisi olan yoksulluk nedeniyle yetersiz aşılanma, kötü hijyen, kötü beslenme, temiz su erişimi sorunu etkenlerden ötürü başta çocuklar ve kadınlar olmak üzere her gün binlerce insan yaşamını yitirmektedir” şeklinde konuştu.

D-8 OLSAYDI BU KRİZLER OLMAZDI

Sağlık-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve SASAM Genel Koordinatörü Mustafa Örnek, Sağlık-Sen ve SASAM Enstitüsü’nün çalışanları hakkında bilgi vererek konuşmasına başladı. Türkiye’nin tüm ülkelerin ilgisini çektiğini söyleyen Örnek, “Türkiye mazlum tüm coğrafyalarının, adalet arayan ülkelerin tek umududur. Türkiye’nin güçlü duruşu herkes tarafından takdir ediliyor. Türkiye birçok çalışmada öncü konumunda yer alıyor. Bizim bugün Bangladeş ile ilgili yaptığımız çalışma diğer çalışmalar için önemli olacaktır. Memur-Sen olarak da biz de gerekli yardımlarda bulunduk. Ancak koordinasyon konusunda sıkıntıların yaşandığını düşünüyorum. Umarım bu toplantının ardından bu koordinasyon eksikliği de biter. Dünyada genel olarak sıkıntı çeken ülkeler Müslüman ülkelerdir. Rahmetli Erbakan Hocamızın D-8 projesi vardı. Şimdi bakıyoruz ki, en büyük problemimiz. Birlikte hareket edememe, güçleri birleştirememe sorunu var. Bu projelerin üzerinde dursaydık, bugün bu krizlerle baş başa kalmayacaktık” diye konuştu.

7sabah

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Atasoy Müftüoğlu Yazdı: Statü ve çıkar mücadeleleri yeni bir putperestliğe dönüşüyor.
Atasoy Müftüoğlu Yazdı: Statü ve çıkar mücadeleleri yeni bir putperestliğe dönüşüyor.
Ali Bulaç Yazdı: Kelam-ı Muhammed: Dil, toplum, kültür
Ali Bulaç Yazdı: Kelam-ı Muhammed: Dil, toplum, kültür