SP'nin en az 20 milletvekili ile Meclis'te olması için İttifaklar seçiminde Saadet Partisi için grup formülü...

24 Haziran seçimlerine, ittifaklar damga vurdu. AK Parti ile MHP'nin Cumhur İttifakı'nın karşısına, dörtlü blokla çıkan Millet İttifakı sürenin dolmasına 24 saat kala protokolünü YSK'ya teslim etti.

SP'nin en az 20 milletvekili ile Meclis'te olması için İttifaklar seçiminde Saadet Partisi için grup formülü...
SP'nin en az 20 milletvekili ile Meclis'te olması için İttifaklar seçiminde Saadet Partisi için grup formülü... Zehra

24 Haziran seçimlerine, ittifaklar damga vurdu. AK Parti ile MHP'nin Cumhur İttifakı'nın karşısına, dörtlü blokla çıkan Millet İttifakı sürenin dolmasına 24 saat kala protokolünü YSK'ya teslim etti. DP adayları İYİ Parti listelerinden gösterilecek. KARAR'ın aldığı bilgiye göre, SP'nin en az 20 milletvekili ile Meclis'te grup kuracak sayıda vekil çıkarabilmesi için İYİ Parti ve CHP'nin güçlü olduğu illerde aday çekme formülü masaya konuldu. Dört partinin protokolünde ise kuvvetler kuvvetler ayrılığına vurgu yapıldı. "Amacımız yargı bağımsızlğını sağlamak" ifadesi kullanıldı.

Karar gazetesinde yer alan habere göre: TBMM’de çoğunluğu sağlama hedefiyle bir araya gelen CHP, İYİ Parti ve Saadet Partisi ‘Millet İttifakı’nın protokolünü Yüksek Seçim Kurulu’na sundu. İttifaka Demokrat Parti de dışarıdan destek verecek. Partinin adayları İYİ Parti listesinden gösterilecek. 

KARAR’ın aldığı bilgiye göre, SP’nin en az 20 milletvekili ile Meclis’te grup kuracak vekil çıkarabilmesi için seçim simülasyonları üzerinde çalışıldığı, partinin güçlü olduğu şehirlerde İYİ Parti ve CHP’nin adaylarını çekme förmülünün konuşulduğu öğrenildi. ‘Millet İttifakı’nın YSK’ya sunulmasının ardından 4 siyasi parti temsilcisi basın mensuplarına açıklamada bulundu. CHP Sözcüsü Bülent Tezcan “CHP, İYİ Parti, SP, DP hayırlı bir adım attı. 24 Haziran da Türkiye’nin önünde temel problemleri çözecek önemli adımı başarıya ulaştıracağız. 3 siyasi parti seçime ‘Millet İttifakı’ adı altında girecekler, kendi amblem ve listeleriyle oy pusulasında yer alacaktır. DP de millet ittifakını desteklemektedir.

DP 24 Haziran milletvekilliği seçimlerinde adaylarını İYİ Parti listesinden gösterecektir. Böylece 4 siyasi parti işbirliği gerçekleşmiş olacak” dedi. Tezcan, eleştirilerin sorulması üzerine millet ittifakındaki siyasi partilerin amaçlarının yok edilen demokrasiyi yeniden kurmak olduğunu belirterek “Bu ittifak polemiklere arttırmak için oluşturulmuş ittifak değildir” cevabını verdi. 

SP Genel Başkan Yardımcısı Birol Aydın ise “Partilerimizin değil ülkemize ve milletimize yarayacak olan ittifakı gerçekleştirdik. 3 siyasi partide özveride bulundu. Bütün farklılıkları muhafaza ederek; millet için millet ittifakı yaptık” diye konuştu. ‘Millet İttifakı’nda DP’nin 7-8 milletvekili için İYİ Parti listelerinden adaylarını göstermesi kararlaştırılırken SP adayları için izlenecek yöntemin henüz netleşmediği öğrenildi. SP’nin Meclis’te grup kurması için en az 20 milletvekili çıkaracak bir formül için farklı seçim simülasyonları üzerinde çalışıldığı kaydedildi. Buna göre SP’nin adaylarının CHP ya da İYİ Parti listelerinden gösterilmesi yerine, güçlü olduğu illerde iki partinin aday göstermemesi üzerinde durulduğu kaydedildi. 

DÖRT PARTİ ADINI KOYDU: MİLLET İTTİFAKI

AK Parti, MHP ve BBP’nin ‘Cumhur İttifakı’na karşı ortak adayda uzlaşamayan muhalefet, milletvekili seçiminde 301’i bulmak için işbirliğine gitti. CHP,  İYİ Parti, Saadet ve Demokrat Parti ‘Millet İttifakı’ kurdu. Ayrıca CHP’nin adayı İnce ve HDP’nin adayı Demirtaş’ın da adaylık başvuruları YSK’ya iletildi.

TEMEL AMAÇ KUVVETLER AYRILIĞI

Cumhur İttifakı’nın resmiyete dökülmesinden sonra 4 muhalefet partisi liderinin imzaladığı Millet İttifakı kararı YSK’ya bildirildi. CHP, İYİ Parti, Saadet ve Demokrat Parti’den oluşan ‘Millet İttifakı’nın 4 maddeli protokol bildirisi şöyle: “Farklı yaşam tarzı ve siyasal görüşü olan toplumsal kesimlerin demokratik ilkeler etrafında sağlayacakları uzlaşma, milletimizin ihtiyacı olan barış, huzur ve istikrarın ön şartıdır. Çünkü demokrasilerde “seçim kanunu kanunların anasıdır” ve esasında bir uzlaşma rejimi olan demokrasinin en temel taşıdır. Partiler ve seçim kanunlarında yapılan yeni düzenlemeler milli iradenin tecellisini engellemek üzerine kurulmuş tuzak ve hilelerle doludur. Demokrasi mücadelesinde millet iradesinin önündeki bu tuzakları ortadan kaldırmak demokrasiye inanmış siyasi partilerin ilk ve temel görevidir. Bu işbirliğinin temel amacı tuzak ve hileleri aşıp milli iradenin tecellisini sağlayarak, mutlak kuvvetler ayrılığına dayalı güçlü meclisin olduğu, güçlü bir Türkiye’yi yaratmaktır. Bu iddia ve amaçla bir araya geldik ve milletvekilleri seçimi için bir işbirliği kararı verdik ve ittifak kurduk. Bu ittifakımızın adı Millet İttifakı’dır.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elif Çakır Yazdı: Mülakat sınavıyla liyakat tespit edilir mi
Elif Çakır Yazdı: Mülakat sınavıyla liyakat tespit edilir mi
Mustafa İslamoğlu: İslamcılık benim için ömrümün en büyük hayal kırıklığıdır ve kendimi de sorumlu hissediyorum.
Mustafa İslamoğlu: İslamcılık benim için ömrümün en büyük hayal kırıklığıdır ve kendimi de sorumlu hissediyorum.