Erbakan’ın şeker fabrikası 637 milyona satıldı...

Milli Görüş lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan tarafından yaptırılan ve Ilgın’da “Erbakan’ın Fabrikası” olarak bilinen Ilgın Şeker Fabrikası, dün yapılan ihale ile 637 milyon liraya satıldı.

Erbakan’ın şeker fabrikası 637 milyona satıldı...
Erbakan’ın şeker fabrikası 637 milyona satıldı... Zehra

Türkşeker’in en değerli şeker fabrikaları olan Turhal ve Ilgın Şeker Fabrikası, dün yapılan ihale ile satıldı. Erzurum Şeker Fabrikası’na alıcı çıkmazken, satışı gerçekleştirilen Turhal ve Ilgın şeker fabrikaları, önceki fabrikalar gibi 2011 fiyatlarının altında satıldı. 2011 fiyatlarına göre sadece iki fabrikadan devlet, yaklaşık 500 milyon lira zarar etti.

Milli Görüş lideri merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan tarafından yaptırılan ve Ilgın’da “Erbakan’ın Fabrikası” olarak bilinen Ilgın Şeker Fabrikası, dün yapılan ihale ile 637 milyon liraya satıldı. Türkşeker’in en kârlı fabrikalarından olan Ilgın Şeker Fabrikası, yıllık 50 milyon liranın üstünde kâr ediyordu. Özelleştirme İdaresi, yangından mal kaçırırcasına şeker fabrikalarını alelacele satmaya devam ediyor. Bor, Kırşehir, Çorum ve Yozgat Şeker fabrikalarından sonra dün üç şeker fabrikasının daha satış ihalesini yaptı. Erzurum Şeker Fabrikası’na müşteri çıkmazken Turhal Şeker Fabrikası ile Ilgın Şeker Fabrikası satıldı. Satışı gerçekleştirilen iki fabrika, Türkşeker’in en değerli fabrikalarının başında geliyordu. Turhal Şeker Fabrikası 569 milyon liraya Kayseri Şeker tarafından alınırken, Ilgın Şeker Fabrikası’nı ise 637 milyon liraya Alteks Tekstil aldı.

FABRİKALAR DEĞERİNİN ALTINDA SATILIYOR

Şeker fabrikaları 2011 yılında yapılan ihalenin altında satılmaya devam ediliyor. Şeker-İş Sendikası’nın 2011 yılında yapılan ihaleyi baz alarak yaptığı hesaplamaya göre, Ilgın Şeker Fabrikası’nın 866 milyon liraya, Turhal Şeker Fabrikası’nın da 834 milyon liraya satılması gerekiyordu. Bu hesaplamaya göre, Turhal Şeker Fabrikası 265 milyon lira, Ilgın Şeker Fabrikası ise 229 milyon lira daha düşük fiyata satılmış oldu. Özelleştirme İdaresi, 11 Nisan’da son teklifleri verilen 3 şeker fabrikasının dün ihalesinin yapılacağını duyurdu. İhale öncesinde fabrikalarla ilgili teklif veren firmalar yine açıklanmadı. Erzurum Şeker Fabrikası’na sadece iki firma teklif verirken, bu firmalar da oluşan fiyatı yüksek bularak çekildi.

ERZURUM ŞEKER FABRİKASI NE OLACAK?

Özelleştirme İdaresi, dün satılan iki fabrikayla birlikte 6 şeker fabrikasının satışını gerçekleştirirken, Erzurum Şeker Fabrikası’yla ilgili nasıl bir yol izleneceği ise henüz belli değil. 18 Nisan son teklifleri alınacak olan 7 fabrikanın ihalesinin de Cuma günü yapılması bekleniyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Atasoy Müftüoğlu Yazdı: Statü ve çıkar mücadeleleri yeni bir putperestliğe dönüşüyor.
Atasoy Müftüoğlu Yazdı: Statü ve çıkar mücadeleleri yeni bir putperestliğe dönüşüyor.
Ali Bulaç Yazdı: Kelam-ı Muhammed: Dil, toplum, kültür
Ali Bulaç Yazdı: Kelam-ı Muhammed: Dil, toplum, kültür