Kasimi: Suriye’ye saldırının arkasında Astana sürecindeki başarı var, Hedefi ise İran, Türkiye ve Rusya'nın arasını açmak

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Behram Kasimi yerli ve yabancı basın mensuplarının katıldığı haftalık basın toplantısında, bölgede yaşanan gelişmeler hakkında gazetecilerin sorularını cevapladı.

Kasimi: Suriye’ye saldırının arkasında Astana sürecindeki başarı var, Hedefi ise İran, Türkiye ve Rusya'nın arasını açmak
Kasimi: Suriye’ye saldırının arkasında Astana sürecindeki başarı var, Hedefi ise İran, Türkiye ve Rusya'nın arasını açmak Zehra

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Behram Kasimi  yerli ve yabancı basın mensuplarının katıldığı  haftalık basın toplantısında,  bölgede yaşanan gelişmeler hakkında gazetecilerin sorularını cevapladı.

İran dışişleri bakanlığı sözcüsü Kasimi, bölgede ve dünyada yaşanan sorunların temelinde ABD’nin izlediği yanlış siyasetlerin olduğunu söyledi. Kasimi, ABD’nin   geçen on yıllarda izlediği  stratejik yanlışlarla dolu siyasetlerin bölgede ve uluslararası alanda ciddi sorunlar oluşturduğunu söyledi.

Bölgedeki krizlerin kaynagının ABD’nin izlediği yanlış siyasetler ve yaptığı hatalar olduğunu belirten Behram Kasimi İngiltere, ABD ve Fransa üçlüsünün Suriye’ye yönelik saldırılarının arkasında da, İran, Rusya ve Türkiye üçlüsünün başarıyla yürüttüğü Astana sürecinde duydukları rahatsızlıklar  olabileceğini,  Suriye’ye yapılan saldırı, Astana’da yürütülen başarılı süreci ve terörizme karşı mücadeleyi de etkilemeyeceğini söyledi.

İran ve İngiltere dışişleri bakanlarının telefon görüşmesine de işaret eden Kasimi, iki ülke dışişleri bakanlarının yaptıkları görüşmede gündem konusu, Suriye ve bölgedeki gelişmeler olmuştur. Ve  görüşmeyle ilgili ayrıntılı bilgilerde yapılmıştır.  İran tarafı, Suriye’ye yapılan üçlü saldırının tam bir cinayet olduğunu, İngiltere dışişleri bakananın da söylemiştir diye konuştu.

Suriye’ye yapılan üçlü saldırının,  BM’den ve uluslararası organlardan alınmış bir izni,  olmadığı gibi saldırıya bahane olan olayın araştırılmasına da izin verilmemiştir diyen Behram Kasimi Suriye’ye yönelik üçlü saldırının Astana’ya etkisine  işaretle de, “ Suriye’deki çatışma bölgelerinde garantör ülke olan İran, Türkiye ve Rusya’nın, Suriye’nin toprak bütünlüğü ve bağımsızlığına dair vurgularında da yapılmış bir saldırıdır bu . Belki de ABD, Astana sürecinin başarılı bir şekilde ilerlemesinden rahatsızdı. Üçlü saldırının arkasında beldi de İran, Rusya ve Türkiye’nin başarılı işbirliği bulunuyor. Fakat, bu böyle düşünülüyorsa, yanılıyorlar. Zira, üç ülke bütün görüş ayrılıklarına rağmen, stratejik işbirliğine vurgu yapmaktadır. Özellikle terörizmle mücadele ve Suriye’nin toprak bütünlüğü ve bağımsızlığına vurgu yapmaktadırlar diye konuştu.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mücahit Gültekin yazdı: Hayalimdeki Siyasi Liderin Seçim Vaatleri...
Mücahit Gültekin yazdı: Hayalimdeki Siyasi Liderin Seçim Vaatleri...
Mustafa Öner yazdı: Aldatılıyoruz, Aldanıyoruz, Aldatıyoruz!
Mustafa Öner yazdı: Aldatılıyoruz, Aldanıyoruz, Aldatıyoruz!