Çin ve İran’dan ABD’nin Suriye’ye saldırısına tepki: Uluslararası yasaya aykırı ve telin edilmesi gerekir…

Velayeti: ABD’nin Suriye yönetiminin kimyasal silah kullandığı iddiaları tamamen yalan ve tamamen askeri müdahale için bir bahane olduğunu söyledi.

Çin ve İran’dan ABD’nin Suriye’ye saldırısına tepki: Uluslararası yasaya aykırı ve telin edilmesi gerekir…
Çin ve İran’dan ABD’nin Suriye’ye saldırısına tepki: Uluslararası yasaya aykırı ve telin edilmesi gerekir… Zehra

İran İslam Cumhuriyeti dini lideri Ayetullah Seyyid Ali Hamanei’nin dış politika danışmanı Ali Ekber Velayeti, bugün Çin dışişleri bakanlığı danışma komitesi başkan ve üyelerinden oluşan bir heyeti kabulünden  yaptığı konuşmasında, Suriye’ye yönelik askeri saldırı uluslararası yasalara aykırı bir adımdır diye konuştu.

Ali Ekber Velayeti, Suriye krizini ortaya çıkartan ABD, İsrail ve müttefiklerinin  izlediği siyasetler karşısında İran, Suriye yönetiminin yanında olduğunu ve hala da Suriye yönetimine desteklerini verdiğini belirterek, ABD’nin Suriye yönetiminin kimyasal silah kullandığı iddiaları tamamen yalan ve tamamen  askeri müdahale için bir bahane olduğunu söyledi.

Suriye yönetimine karşı, kaos ve terör hareketlerine destek verenlerin,  işbirlikçilerinin  Suriye’de başarısızlığı karşısında şimdi kendilerinin sahneye çıkarak, askeri müdahale yolunu tercih ettiklerini belirten Ali Ekber Velayeti, bize göre bu tür adımlar da başarısız olacaktır. Suriye halkı ve hükümeti şimdi geçmişten olduğundan daha güçlü ve ülkelerini, bağımsızlıklarını geçmişten daha güçlü savunacaklardır diye konuştu.

Atıldığı söylenen kimyasal silahlar konusunda de işaret eden Ali Ekber Velayeti, Kimyasal silahların izleri uzun süre bölgede kalıcı olur. Oysa bölgenin incelenmesine izin vermedikleri gibi İran heyeti  Doğu Guta bölgesinde incelemelerde bulundu ve hiç kimyasal silah izlerine de rastlamadı diye konuştu.

Çin dışişleri bakanlığı danışma komitesi başkanı da yaptığı açıklamasında, Çin hükümeti olarak Suriye’de 7 yıldır devam eden krizin siyasi yollarla çözülmesi gerektiğine inandıklarını belirterek, Pekin, tarafların krizi görüşmeler yoluyla çözmesi gerektiğine inanmaktadır diye konuştu.

Çin, Suriye’ye her türlü askeri müdahalenin,  BM yasaları ve uluslararası hukuk içerisinde yapılması gerektiğini bildirdi.

 Tahran’da temaslarda bulunan Çin dışişleri bakanlığı danışma komitesi başkanı Ji Piyeng başkanlığındaki heyetin bu gün İslam inkılabı rehberi Ayetullah Hamanei’nin dış politika danışmanı Ali Ekber Velayeti ile yaptığı görüşmede, Çin’in Tahran’daki  büyükelçisi  Pang Si, Pekin’in, Suriye’ye yönelik askeri saldırıya ilişkin resmi tepkisini açıkladı. Çin’in Tahran büyükelçisi yaptığı açıklamasında, Çin hükümeti, bütün ülkelerin,  diğer ülkelerin toprak bütünlüğü ve bağımsızlığına saygı duyması gerektiğine inanmaktadır. Biz,  BM’in onaylamadığı bütün operasyon ve atılan adımlara karşıyız. Çin, Uluslararası ilişkilerde baskı ve güç kullanılmasına her zaman karşıdır. Uluslararası yasaların ihlali ise Suriye krizini daha karmaşık bir hale getirmekte olduğuna inanmaktayız. Çin,  Suriye’de çatışan bütün taraflardan, sorunları BM ve yasalar çerçevesinde çözülmesine davet etmektedir” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Nesrin Aksoy Yazdı: Bangladeş İzlenimleri
Nesrin Aksoy Yazdı: Bangladeş İzlenimleri
Mücahit Gültekin yazdı: Hayalimdeki Siyasi Liderin Seçim Vaatleri...
Mücahit Gültekin yazdı: Hayalimdeki Siyasi Liderin Seçim Vaatleri...