İran’daki Uluslararası 36. Fecr Film Festivalinde Türkiye’li sinemacılar da yer alıyor...

36. Fecr Film Festivali, İran'ın başkenti Tahran'daki Milad Tower'da düzenlenen törenle başladı.

İran’daki Uluslararası 36. Fecr Film Festivalinde Türkiye’li sinemacılar da yer alıyor...
İran’daki Uluslararası 36. Fecr Film Festivalinde Türkiye’li sinemacılar da yer alıyor... Zehra

İran’ın geleneksel film festivali olan Fecr film festivalinde bu yıl doğu filmleri, değerler filmleri ve Filistin mazlumiyeti ile Miyanmar yalnızlığı dillendirilecek. İran’da geleneksel fecr film festivalinde 54 ülkeden 120 film ekranda gösterilecek. Bir basın toplantısı düzenleyen  uluslararası fecr film festivali sekreteri  ve iran’ın önde gelen yönetmenlerinden  Rıza Mir Kerimi, festival kapsamında 78 ülkeden 300 katılımcının olacağı festivalde, 54 ülkeden 120 filmin gösterimi yapılacağını söyledi. Festival kapsamında 50 ülkeden 55 sinema bölümünde okuyan öğrencinin bir araya geleceğini de söyleyen Mir Kerimi, katılımcılar içinde komşu ülkeler,  islam ülkeleri ve doğu ülkelerine öncelik verdik.  Asya kıtasındaki filmcilerin yeterince tanınmadığını biliyoruz. Bu yüzden de Asya filmcilerine de ayrı bir bölüm açtık. Asya filmcilerinin tanınmasına önem vermek istiyoruz diye konuştu.

Filistin’in mazlumiyetine temas eden  36. Uluslararası fecr film festival sekreteri Rıza Mir Kerimi,  Filistin meselesi bizim önemli meselelerimizden biri. Her festivalde Filistin meselesini konu edinen  Yaralı Zeytinler başlığı altında bir bölümümüz var. Bu yıl filistin meselesinden ayrı olarak Miyanmar konusuna da yer veriyoruz. Miyanmar’daki insanlık dramına vurgu yapmak istiyoruz hatırlatmasında bulundu.

Basın toplantısında Türkiye sinemasını da öven ve Türkiye ile İran sinamasının birbirinde etkilendiğini dile getiren Rıza Mir Kerimi,  Türkiye sineması ile İran sinemasında gerek şekil ve gerek muhteva açısından önemli tecrübelere sahib. Türkiye sineması bölgede ve dünyada önemli yere sahib. İran ve Türkiye sineması, form ve şekil açısında işbirliği tecrübeye sahibler. Ayrıca, Türkiye sinemacıları, düzenlenen bütün fecr film festivallerine özel ilgi göstermişlerdir. Özellikle de son iki yıl içinde yapılan festivallerde de gözle görülür katılım gösterdiler. Geçen iki dönemde hem Türk filmleri festival yarışmalarında varlık gösterdiler hem jüri üyeleri olarak katılım gösteriler sinemacılar. Bu yıl da geçen yıllarda olduğu gibi hem festival yarışmasında film var. Hem jüri üyesi Türkiyeli sinemacılar var. Türkiye sinemasını hiç bir şekilde göz ardı edemeyiz. Türkiye sinemasıyla iş birliğini daha ciddi yapmak isteriz diye konuştu.

Mir Kerimi ayrıca kemaralarımıza yaptığı açıklamada ise, “Türkiye sineması çok önemli ve değerli bir yerdedir diyerek, “ İran ve Türkiye sineması bölgede çok iyi bir yerde. Bana göre,  Türkiye ve İran sineması iki kardeş gibi. Her zaman tecrübelerini birbirine aktaran iki kardeş gibi birbirleriiyle tecrübe paylaşımı yapmışlardır. Her yıl olduğu gibi bu yılda Türkiyeli sinemacıları ağırlamaktan onur duymaktayız. Bu yılda  hem Türkiye filmlerinde festival yarışmasında yer alıyorlar. Hem jüri üyesi Türkiyeli sinemacılarımız bizim misafirimiz olacak ayrıca başka katılımcı Türkiyelilerde olacak. Ümid ediyorum işbirlikleri sürekli devam eder” ifadesini kullandı.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başörtüsü ile ilgili 'bilinçli' kampanya: Bu rezilliğin arkasında kimler var?
Başörtüsü ile ilgili 'bilinçli' kampanya: Bu rezilliğin arkasında kimler var?
Cevdet Işık Yazdı: Kayıpların En Büyüğü ‘Hakikat Bilincinin Kaybı’dır
Cevdet Işık Yazdı: Kayıpların En Büyüğü ‘Hakikat Bilincinin Kaybı’dır