İşgalci İsrail, Hz. İbrahim Camisi’nde Ezanını Engelled, Gazze'de Barışçıl Gösterilere Vahşice Müdahale Etti 5 şehit...

Siyonist işgal güçleri, abluka altındaki Gazze sınırında gösterilerini sürdüren Filistinlilere yine ateş açtı. 5 Filistinli daha şehit oldu, çok sayıda kişi yaralandı.

İşgalci İsrail, Hz. İbrahim Camisi’nde Ezanını Engelled, Gazze'de Barışçıl Gösterilere Vahşice Müdahale Etti 5 şehit...
İşgalci İsrail, Hz. İbrahim Camisi’nde Ezanını Engelled, Gazze'de Barışçıl Gösterilere Vahşice Müdahale Etti 5 şehit... Zehra

 Filistin Enformasyon Merkezi'nin haberine göre: İsrail işgal yönetimi bugün (6 Nisan) Batı Yaka’nın El-Halil şehrinde yer alan Hz. İbrahim Camisi’nin minarelerinden Cuma ezanının okunmasını engelledi.

Filistin Vakıflar ve Dinî İşler Bakanı Yusuf Edîs, Cuma ezanının engellenmesini kınadı. Bakan Edîs ezanın engellenmesinin tehlikeli bir girişim olduğunu ve Filistin’de Müslümanların ibadet özgürlüklerinin engellenmesi anlamına geldiğini vurguladı.

Filistin Vakıflar ve Dinî İşler Bakanı, İsrail’in bu tür girişimlerinin devam etmesinin işgal yönetiminin El-Halil’de dinî mekanlara el koyma ve yerleşim merkezlerinin bütün bu mekanlarda kontrolü ele geçirmesi için oynanan bir oyun olduğunu dile getirdi.

Bakan, Filistin halkını da Filistin’in İslâmî kimliğine darbe vurmak için çalışan işgal yönetimi karşısında dik durmaya ve onun oyunlarına engel olmaya çağırdı.

Bakan Yusuf Edis, UNESCO başta olmak üzere kültürel mirasın korunmasıyla ilgilenen uluslararası kurumlara da çağrı yaparak siyonist işgal rejiminin oyunlarına engel olmalarını istedi.

Siyonist işgal güçleri, abluka altındaki Gazze sınırında gösterilerini sürdüren Filistinlilere yine ateş açtı. 5 Filistinli daha şehit oldu, çok sayıda kişi yaralandı.

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu Han Yunus'un doğu sınırında 5 Filistinli şehit oldu. Ayrıca aralarında göz yaşartıcı gazdan etkilenenlerin de olduğu 250 kişinin yaralandığı kaydedildi.

Gösterilerin başladığı geçen cumadan bu yana Filistinli şehit sayısı 24'e yükseldi.

Filistinlilerin abluka altındaki Gazze sınırında geçen cuma başlattıkları "Büyük Dönüş Yürüyüşü" kapsamındaki gösterileri bugün de devam ediyor.

Filistinliler, Toprak Günü'nün 42. yıl dönümü kapsamında geçen cuma gününden bu yana abluka altındaki Gazze Şeridi'nin İsrail sınırında barışçıl eylemler düzenliyor. 

Barışçıl gösteriler altı hafta boyunca devam edecek.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Atasoy Müftüoğlu Yazdı: Statü ve çıkar mücadeleleri yeni bir putperestliğe dönüşüyor.
Atasoy Müftüoğlu Yazdı: Statü ve çıkar mücadeleleri yeni bir putperestliğe dönüşüyor.
Ali Bulaç Yazdı: Kelam-ı Muhammed: Dil, toplum, kültür
Ali Bulaç Yazdı: Kelam-ı Muhammed: Dil, toplum, kültür