Hatice A. Hatipoğlu, yazdı: ABD’de Müslümanların Hayatının Merkezinde Camiler Var

ABD’de Müslüman topluluklarının öncülüğünde kurulan, bölgesel ve kültürel zenginliklerden beslenerek sosyal dayanışma ve yardımlaşmanın timsali olan pek çok 'Islamic Center' (Cami/Mescid) bulunuyor.

Hatice A. Hatipoğlu, yazdı: ABD’de Müslümanların Hayatının Merkezinde Camiler Var
Hatice A. Hatipoğlu, yazdı: ABD’de Müslümanların Hayatının Merkezinde Camiler Var Zehra

ABD’de Müslüman topluluklarının öncülüğünde kurulan, bölgesel ve kültürel zenginliklerden beslenerek sosyal dayanışma ve yardımlaşmanın timsali olan pek çok "Islamic Center" (Cami/Mescid) bulunuyor. Muslim Students’ Association (MSA), Islamic Circle of North America (ICNA) ve Islamic Society of North America (ISNA) gibi kurumlar sayesinde Müslümanlar, camilerin mevcudiyetini koruyarak yaşam merkezi haline getirilmesine öncülük ediyor.

Amerika’da camilerle ilgili ciddi araştırmalara sahip Dr. Ihsan Bagby’e göre 2011 yılında Amerika’da 2106 cami olduğu tespit edilmiş. Bloomington İslam Merkezi de (Islamic Center of Bloomington) bunlardan sadece biri. Baptist, Katolik, Protestan, Lutheran gibi grupların yanı sıra Budist ve Yahudi topluluklarının yer aldığı Bloomington’da, Müslüman topluluğunu temsil eden tek cami olan Islamic Center of Bloomington, 1975’te Indiana Üniversitesi’nin Müslüman Öğrenci Birliği’nin (MSA) çabaları sonucu bir kilise mekanının satın alınmasıyla kurulmuş. Yeni ve daha geniş binasıyla ise 1993’ten bu yana ibadete ve çeşitli faaliyetlere açık hale getirilmiş. Daha öncesinde Islamic Center’ın imamı Suriyeli Dr. Abdu’l- Karim Baram’la camiye ilişkin bir röportajımız da olmuştu.

Islamic Center of Bloomington’ın Kadın Komitesinde "Halkla İlişkiler" görevini üstlendiğim süreç boyunca tecrübe ettiğim bir çok çalışma, Amerika’daki Müslümanların bir nebze olsun hikayelerine ve dayanışmalarına bizzat tanıklık etme imkanına kavuşturdu beni.

Genel olarak Türk, Suriyeli, Suudlu, Mısırlı, Afgan, Afrikalı, Asya kökenli ve Amerikalı Müslüman bir topluluğa sahip olan camide kadınların da iştirakiyle Cuma vakitleri ve Bayram namazları ihya ediliyor. Okuma grupları, sohbet halkaları, gençler ve çocuklar için etkinlikler, çocuklar için oyun alanı, aileler için programlar, farklı görüş ve inanca mensup gruplarla ilgili organizasyonlar; Bloomington İslam Merkezi’ni resmedebilen bir kaç örnek sadece…

Çocuklar için hususi bir mekan tasarlanması, kâr amacı taşımayan kreş hizmetlerinin ve ailelere yönelik sosyal aktivitelerin bulunması Amerika’daki kiliselerde oldukça yaygın bir durum. Benzer şekilde, geleneksel ibadethane anlayışının ötesine geçmeyi başarabilen camilerin, insanlar arasındaki etkileşimi sağlamlaştırma ve önyargıları bertaraf edebilecek bir duruş sergileme çabaları zikredilmeye değer.

Kadınlar camide

Gönüllü bir moderatör eşliğinde, her hafta Cuma sonrası belirlenmiş bir konu çerçevesinde İngilizce/Arapça çeşitli İslami hususlarda bilgi edinme ve konuşma fırsatı bulunuyor. Ayrıca kendi alanında başarılı kadınların sunum yapmalarına imkan tanınıyor. Farklı düşüncelere sahip Müslümanların bir araya gelip birbirlerini anlaması ve kabullenmesine de kapı aralayan bir çalışma.

Evsizler için battaniye

Kiliselerden katılanlardan ve Müslümanlardan oluşan gönüllü bir grubun camide bir araya gelerek “Evsizler için Battaniye Kesimi ve Dikimi” (Blanket for Homeless) etkinliği zaman zaman tekrarlanan harika bir gönüllü çalışması...

Çocuklar camide

Amerika’daki camilerin genelinde iç-dış tasarımı çocuklara ve engellilere uygun bir şekilde dizayn ediliyor. Bloomington Camii’nde kadınlar bölümünün bir kısmı çocuklara oyun alanı olarak ayrıldığı gibi, bahçede oyun parkı da mevcut. Oyuncaklar ise bağışlarla temin ediliyor. Kimse “Burası ibadet yeri! Çocuklar camiye gelemez! Koşamaz, konuşamaz!” demiyor. Aksine çocukların ve ailelerin camiye iştiraki için teşvik edici etkinlikler düzenleniyor. Bunlardan biri uzun bir süredir içerisinde bulunduğum "Blooming Muslim Mommies" grubu. Her hafta camide buluşup okul öncesi çağındaki çocuklarımızla resim çiziyor, kısa tiyatrolar sergiliyor, hep birlikte hikayeler, sureler ve ilahiler okuyorduk. Bazen de eğlenceli oyunlar oynayıp anne-çocuk ilişkisinin tadını çıkarıyorduk. Böylelikle çocukların dünyasında "cami algısı", kendilerini rahatlıkla ifade edebilecekleri daha samimi bir ortamda şekilleniyor.

Pazar Okulu (Sunday School)

İslam Araştırmaları (Fıkıh, İbadet, Akide, Adab, Tevhid), İslam Tarihi ve Kur’an Çalışmaları (Tecvid, Tefsir, Ezber) eğitimleri Amerika’daki birçok camide Pazar Okulu sayesinde ilkokul ve ortaokul çağındaki öğrenciler için sunuluyor. Sosyal ve sportif aktivitelerin organize edildiği gençlik grubu da yine bu öğrencilerden oluşturuluyor.

Bloomington Islamic School (BLISS)

Cami cemaatinin talep ve desteğiyle okul öncesi dönem ve ilkokul çağındaki çocuklar için açılan, hususi eğitim veren dini bir anaokulu. Ana dilleri İngilizce olmasına rağmen Arapça da öğretiliyor. Müslüman ailelerin çocuklarının aynı okulda eğitim alması, birbirleriyle daha çok sosyalleşmelerini sağlıyor. Okulun standartları Bloomington’ın genelinde uygulanan eğitim sistemine göre ayarlanmış ve profesyonel eğitmenler görev alıyor.

Kilisede yemek ikramı

Camiden gönüllü Müslümanlarla yemek organizasyonu ayarlanıyor ve her hafta evsizlere yemek ikram ediliyor. Yerel bir kilise ise geniş mutfağının kullanılmasına izin vererek destek oluyor.

Tecvid grubu

Her hafta beyler arasında akşam namazı sonrası, Tecvid ve Kur’an’ı güzel okumaya yönelik çalışmalar gerçekleştiriliyor.

Yiyecek desteği

Dr. Abdulkarim Baram öncülüğünde kurulmuş olan Uluslararası Kalkınma Örgütü (The International Development Organization) desteğiyle her Perşembe günü Müslüman ya da gayrimüslim ihtiyaç sahiplerine yönelik yiyecek paylaşımı yapılmakta. Örneğin; bir ekmek firmasından ekmek ve unlu mamüller, bir süpermarketin ise tezgahlarından kaldırılan sebze ve meyveler temin ediliyor. Böylelikle hem israfın önüne geçiliyor hem de ihtiyaç sahiplerine sağlıklı besinler ulaştırılmış oluyor.

Davete yönelik programlar

Gönüllü bir grup olan Openhearted Campaign kapsamında, çeşitli kiliselerin yönetim kurulu ve topluluklarının katılımıyla İslam’la ilgili önyargıları giderebilecek sunumlara ev sahipliği yapılıyor.

Cami cemaatiyle yemek ( Potluck)

Camide paylaşımı diri tutmak için her ayın ilk Cuma günü bir araya gelerek yemek ikramı organize ediliyor. Ayrıca Ramazan’da her kültürün kendine has organizasyonuyla iftarlar gerçekleştiriliyor.

Bloomington İslam Merkezi’nin önemi

İki yıl boyunca pek çok çalışmayı birlikte üstlendiğimiz kadın komitesinin başkanı Anna Maidi ise caminin vizyonunu şöyle aktarıyor:

"Bloomington'daki İslam Merkezi’nin bence Müslüman toplumu açısından önemi sadece ibadet mekanı olması değil, aynı zamanda sosyalleşme ve farklı faaliyetlere kapı aralamasında yatıyor. Bir azınlık grubu olarak diğer Müslümanlarla vakit geçirmek, hem için bulunduğumuz zor zamanlarda yolumuzu çizmemize yardımcı oluyor, hem de inancımızla ilgili sorularımız olduğunda bizi destekleyecek bir kaynak vazifesi görüyor. Çevrenizdeki diğer insanlardan farklı hissettiğiniz zamanlarda, cemaat hissi rahatlatıcı bir sığınak olabilir. Bu durum, özellikle diğer ülkelerden gelen öğrenci ya da göçmen kardeşlerimiz için önemli. Cami, tek başına bir insanın yapamayacağı işleri gönüllüleri sayesinde organize edebiliyor. Topluluk üyelerimizin Bloomington'daki muhtaç durumdakilere ulaşmalarına da yardımcı olunuyor.

İslam Merkezi, daha geniş anlamda Bloomington toplumunda da önem arz ediyor. Özellikle Amerika’da nefret söylemlerinin yükselişte olduğu ve İslam'ın gerçek ilkelerine dair bilgisizliğinin yaygınlaştığı bu dönemlerde, cami merkezimizin bilgi edinmek isteyenleri eğitmek ve dostluk eli uzatmak isteyenlere arkadaşça yaklaşmak gibi bir rolü var. Dini ve dini olmayan birçok topluluk, merkezimize başvurarak burayı ziyaret etmeyi, İslam'ı öğrenmeyi, kendi etkinliklerinde bir Müslüman konuşmacıyı misafir etmeyi, bir konuda Müslüman bakış açısını idrak edebilmeyi istemekte. Şahsen birisi bize ulaştığında cevap vermenin kesinlikle hayati olduğunu düşünüyorum. Yoksa İslam'da vurgulanan iyi niyet ve komşuluk davranışlarının önemini doğru bir şekilde temsil etmiş olamayız. Aksi takdirde İslamofobi mitlerini ve toplumdaki tezahürlerini ortadan kaldırmak için yapmamız gerekenleri yapmamış oluruz. Caminin yürütme kurulu üyesi olarak kişisel hedefim, topluluğumuzun dini, sosyal ve duygusal gereksinimlerini karşılamak için gerekli etkinlikleri hazırlamak ve camimizin mensuplarını dışarıdan gelen cehalet ve nefret temelli tehditlerden korumak. Ayrıca diğer yerel/mahalli kurumlarla ilişkiler kurarak tüm gruplar arasında anlayışı artırmak umuduyla programlar sunmak."

 

Hatice A. Hatipoğlu/Dünyabizim

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Atasoy Müftüoğlu Yazdı: Statü ve çıkar mücadeleleri yeni bir putperestliğe dönüşüyor.
Atasoy Müftüoğlu Yazdı: Statü ve çıkar mücadeleleri yeni bir putperestliğe dönüşüyor.
Ali Bulaç Yazdı: Kelam-ı Muhammed: Dil, toplum, kültür
Ali Bulaç Yazdı: Kelam-ı Muhammed: Dil, toplum, kültür