Rusya: Doğu Guta Tümüyle Suriye Ordusunda, militanlar çekiliyor, sivillerin dönüşü için faaliyetler sürüyor...

Suriye Silahlı Kuvvetleri komuta merkezi, hükümet güçlerinin Doğu Guta’daki tüm kentleri ve yerleşimleri terör yanlılarından kurtardığını bildirdi.

Rusya: Doğu Guta Tümüyle Suriye Ordusunda, militanlar  çekiliyor, sivillerin dönüşü için faaliyetler sürüyor...
Rusya: Doğu Guta Tümüyle Suriye Ordusunda, militanlar  çekiliyor, sivillerin dönüşü için faaliyetler sürüyor... Zehra

Suriye Silahlı Kuvvetleri komuta merkezinden yapılan açıklamada, Suriye hükümet ordusunun müttefik güçlerin desteğiyle Şam’a çok yakın bir konumda olan Doğu Guta bölgesindeki tüm kentleri ve yerleşimleri terör yanlılarından kurtardığı belirtildi.

Rus askeri yetkililerin Ceyş-ul İslam terör örgütünden militanlarla Doğu Guta’dan çekilmeleri için ön anlaşma sağladığı belirtildi.

Sputnikte yer alan habere göre: Açıklama metninde, “Dost ve müttefik kuvvetlerle işbirliği halinde silahlı kuvvetlerimiz tarafından titizlikle planlanan ve uygulanan bir dizi çatışmanın ardından Şam civarlarında yer alan Doğu Guta bölgesindeki tüm kent ve yerleşimlerin kontrolü geri alındı” ifadelerine yer verildi.

SURİYE ORDUSU ŞAM’IN ANA OTOBANINI 7 YIL SONRA İLK KEZ AÇTI

Metinde ayrıca Suriye hükümet güçlerinin başkent Şam’ı ülkenin ana eyaletleriyle bağlayan ana otobanı 7 yıl sonra ilk kez açtıkları ifade edildi.

Açıklamada, “Bu başarı (Doğu Guta’nın kurtarılması) Şam ile orta ve kuzey bölgeleri, kıyı bölgeleri ve çöl üzerinden Irak sınırına kadar olan bölgelerin arasındaki ana otoyolların açılmasını sağladı” dendi.

Rusya'nın Suriye'deki ateşkesi izleme merkezi başkanı Yuriy Yevtuşenko, konuyla ilgili açıklamasında, "Radikal grup Ceyş-ul İslam'dan militanları savaş eylemlerine son verme ve silah bırakma konusunda ikna çalışmaları kesintisiz olarak devam ediyor. Yasadışı silahlı oluşumun liderlerine, daha fazla direnmelerinin ve Duma yerleşimindeki sivil halkı ‘canlı kalkan' olarak kullanmalarının faydası olmayacağı belirtiliyor" diye konuştu.

Ceyş-ul İslam militanlarıyla Doğu Guta'dan çekilmeleri için ön anlaşma sağlandığını kaydeden Yevtuşenko, Rusya'nın talepleri doğrultusunda ‘militanların Duma yerleşiminden ayrılırken mayın sahalarının ve yeraltı tünellerinin haritalarını vermesi, binaları gönüllü olarak mayınlardan temizlemesi, barikatları kaldırması ve ana ulaştırma güzergâhlarını trafiğe açması gerektiğini' ifade etti.

'SİVİL HALKIN DÖNMESİ İÇİN GEREKEN FAALİYETLER SÜRÜYOR'

Tümgeneral Yevtuşenko, militanların ayrıldığı Doğu Guta'daki yerleşimlerde, Suriye hükümet güçlerinin sivil halkın bir an önce geri dönmesinin sağlaması için gerekli faaliyetleri yürüttüklerini aktardı.

Yevtuşenko ayrıca Muhayyam el Vafedin yerleşim biriminde açılan insani koridor üzerinden son 24 saat içerisinde 100 kişinin Doğu Guta'dan ayrıldığını da sözlerine ekledi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Nesrin Aksoy Yazdı: Bangladeş İzlenimleri
Nesrin Aksoy Yazdı: Bangladeş İzlenimleri
Mücahit Gültekin yazdı: Hayalimdeki Siyasi Liderin Seçim Vaatleri...
Mücahit Gültekin yazdı: Hayalimdeki Siyasi Liderin Seçim Vaatleri...