Geçen Ay İbrahim El-Halil Camii'nde Ezanı 52 Kez Engelleyen İşgal Güçlerinin gözü Mescid-i Aksa’da

İsrail’de polis eşliğindeki yüzlerce fanatik Yahudi Mescid-i Aksa’ya baskın yaptı. Öte yandan Toprak Günü’nde öldürülen Filistinliler için BM’nin soruşturmasını reddeden Netanyahu’nun ardından Liberman da ‘Askerimiz gerekeni yaptı. Madalya hak ediyor’ dedi.

Geçen Ay İbrahim El-Halil Camii'nde Ezanı 52 Kez Engelleyen İşgal Güçlerinin gözü Mescid-i Aksa’da
Geçen Ay İbrahim El-Halil Camii'nde Ezanı 52 Kez Engelleyen İşgal Güçlerinin gözü Mescid-i Aksa’da Zehra

Filistin Enformasyon Merkezi’nin haberine göre: İşgal yönetiminin geçtiğimiz Mart ayında El-Halil kentindeki İbrahim El-Halil Camii'nde ezan okunmasını 52 kez engellediği ifade edildi.

Filistin Vakıflar ve Dini İşler Bakanı Yusuf İd'ıys, işgal yönetiminin Mart ayı boyunca 52 vakitte İbrahim El-Halil Camii'nde ezan okunmasına Yahudi yerleşimcilerin rahatsız olduklarını ileri sürerek izin vermediğini açıkladı.

Bakan İd'ıys, işgal yönetiminin bu politikayı Müslümanlara baskı yapmak ve İbrahim El-Halil Camii'nde namaz kılmalarını engellemek için sistematik bir şekilde uyguladığını söyledi.

Filistinli bakan ayrıca işgal güçlerinin İbrahim El-Halil Camii girişlerinde ve camiye giden yolda askeri barikatlar kurduğunu, camiyi kirletmeye devam ettiğini bildirdi.

İşgal yönetiminin İbrahim El-Halil Camii'nde ezan okunmasını engellemesinin ibadet hürriyetinin ihlali olduğuna dikkat çeken İd'ıys, işgalcilerin asılsız gerekçeler öne sürerek ve her ay çeşitli yollara başvurarak camiye tümüyle el koymaya çalıştıklarını belirtti.

İşgal güçlerinin Filistinlilere şantaj yaptığını ve kontrol noktalarında metal dedektörlerinden geçirdiğini söyleyen İd'ıys, Filistinlileri işgalcilerin planlarını uygulamalarına fırsat vermemek için İbrahim El-Halil Camii'nde namaz kılmaya davet etti.

İşgal rejimi 1994'deki katliamın ardından El-Halil'deki İbrahim El-Halil Camii'ni Müslümanlar ve Yahudiler arasında ikiye böldü.

Karar gazetesinde yer alan habere göre:İsrail’de polis eşliğindeki yüzlerce fanatik Yahudi Mescid-i Aksa’ya baskın yaptı. Öte yandan Toprak Günü’nde öldürülen Filistinliler için BM’nin soruşturmasını reddeden Netanyahu’nun ardından Liberman da ‘Askerimiz gerekeni yaptı. Madalya hak ediyor’ dedi.

İsrail polisinin eşlik ettiği 275 fanatik Yahudi’nin Mescid-i Aksa’ya baskın yaptı. Kudüs İslami Vakıflar İdaresi’nden yapılan yazılı açıklamada, “275 fanatik Yahudi, İsrail polisi eşliğinde Fas Kapısı’ndan (El-Meğaribe) girerek Mescid-i Aksa’ya baskın düzenledi” denildi. Açıklamada, Harem-i Şerif’in avlularında dolaşan fanatik Yahudilerin, düzenledikleri Talmudik ayinlerle de Mescid-i Aksa’nın hürmetini ihlal ettikleri kaydedildi. Fanatik Yahudiler, Mescid-i Aksa’nın doğu yönündeki Er-Rahme Kapısı yakınlarında da aynı ayinleri düzenleyerek, Harem-i Şerif’in murabıtlarını provoke edici hareketlerde bulundu.

Yahudi inancına göre Hamursuz Bayramı’nın (Pesah) kutlandığı bu günlerde fanatik Yahudilerden, ‘Tapınak Tepesi’ olarak niteledikleri Mescid-i Aksa’ya yönelik baskın çağrıları yapılıyordu. İsrailli fanatik Yahudilerin perşembe sabahı Mescid-i Aksa’nın kapılarına astıkları afişlerde, sözde dini gerekçeler öne sürülerek, “Yahudi dini gereğince kurban sunusu yapılacağı için Pesah’ta Tapınak Tepesi’nin boşaltılması gerekir” ifadeleriyle Müslümanların, 30 Mart Cuma sabahı Mescid-i Aksa’yı terk etmesi istenmişti.

İbrani takvimine göre nisan ayı başlangıcı sayılan ve Hamursuz Bayramı’nı da kapsayan bu günlerde fanatik Yahudilerin Mescid-i Aksa’ya yönelik baskınlarında artış yaşanıyor. Fanatik Yahudiler, çarşamba günü de Mescid-i Aksa’nın güney duvarlarına bitişik İslami Vakıflara ait Emevi Sarayları bölgesinde Pesah hazırlıkları amacıyla Talmudik ayinler düzenlemişti. Kudüs İslami Vakıflar İdaresi söz konusu ihlallere ilişkin yazılı açıklamasında, “Kudüs tarihinde ilk defa burada Talmudik ayinler düzenleniyor. Bilinmelidir ki bu bölge İslami vakıftır ve sadece Müslümanlara aittir” ifadelerine yer verilmişti.

İşgal altındaki Doğu Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa, Müslümanların ilk kıblesi olma özelliğini taşıyor. Yahudiler, içinde Kıble Mescidi ile Kubbetu’s Sahra Camisi’nin yanı sıra müze, medreseler ve büyük avlunun yer aldığı Mescid-i Aksa Külliyesi altında Süleyman Mabedi kalıntılarının bulunduğu iddiasıyla kazı çalışmaları yapıyor ve Harem-i Şerif’te kendilerinin de ibadet etme hakları olduğunu savunuyor.

'MADALYAYI HAK EDİYORLAR'

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Savunma Bakanı Avigdor Liberman, Gazze sınırında 15 Filistinliyi şehit eden ve yüzlercesini yaralayan İsrail askerlerini savundu. İsrail’in Haaretz gazetesinin haberine göre, Başbakan Netanyahu’nun ofisinden yapılan yazılı açıklamada, “Devletin sınırlarını koruyan ve İsrail vatandaşlarına Hamursuz Bayramı’nı (Pesah) sakin bir şekilde kutlama fırsatı veren askerlere saygılarla” ifadesi kullanıldı. Açıklamada, “İsrail, egemenliğini korumak ve vatandaşlarının güvenliğini sağlamak için kararlı bir şekilde çalışıyor” ifadelerine yer verildi.

İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman da Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Cuma günü yaşanan kanlı müdahaleye ilişkin bağımsız bir soruşturma çağrısına karşı sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Askerlerimiz gerekeni yaptı. Bence tüm askerlerimiz madalyayı hak ediyor” Barışçıl gösteri düzenleyen Filistinlileri Hamas’ın mensupları olarak niteleyen Liberman açıklamasında, İsrail askerlerinin Hamas’ın askeri kanadına bağlı aktivistleri engellediğini öne sürdü.

GAZZE ŞERİDİ'NE DEMİR KUBBE

İsrail’in Gazze Şeridi sınırına ‘Demir Kubbe Savunma Sistemi’ne ait yeni bataryalar yerleştirmeye başladığı belirtildi. İsrail’in Kanal 10 televizyonunun haberine göre, İsrail ordusu, Gazze sınırına yakın yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerine yeni savunma füzesi bataryaları yerleştirmeye başladı. Haberde, Gazze’den İsrail’in güneyindeki bölgelere yönelik muhtemel füze saldırılarını önlemek üzere ‘Demir Kubbe Savunma Sistemi’nin güçlendirildiği aktarıldı. Filistinlilerin gelecek haftalarda sınırda gösterileri sürdürmeyi planladığına işaret edilen haberde ayrıca, İsrail ordusunun Gazze çevresindeki güvenlik duvarı ve tel örgülere herhangi bir patlayıcı madde yerleştirilmiş olma ihtimalinden dolayı bölgede yakında incelemelerde bulunacağı kaydedildi. Öte yandan Gazze sınırındaki gösterilerde İsrail askerlerinin kalabalığın üzerine ateş açması sonucu 49 kişi yaralandı. Filistinlilerin Toprak Günü’nde başlattığı “Büyük Dönüş Yürüyüşü” kapsamında düzenlenen gösterilerde İsrail askerleri yine gerçek mermilerle müdahale etti.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Atasoy Müftüoğlu Yazdı: Statü ve çıkar mücadeleleri yeni bir putperestliğe dönüşüyor.
Atasoy Müftüoğlu Yazdı: Statü ve çıkar mücadeleleri yeni bir putperestliğe dönüşüyor.
Ali Bulaç Yazdı: Kelam-ı Muhammed: Dil, toplum, kültür
Ali Bulaç Yazdı: Kelam-ı Muhammed: Dil, toplum, kültür