İslam Dünyasının Sessizliğinde Yemen’de Savaşın Ve İnsani Dramın 3. Yılı

Suudi Arabistan öncülüğündeki Arap Koalisyonu’nun Yemen’e karşı başlattığı savaşın üçüncü yıldönümü münasebetiyle yüzbinlerce Yemenli meydanlara akın etti.

İslam Dünyasının Sessizliğinde Yemen’de Savaşın Ve İnsani Dramın 3. Yılı
İslam Dünyasının Sessizliğinde Yemen’de Savaşın Ve İnsani Dramın 3. Yılı Zehra

Tesnim Haber Ajansı'nın haberine göre: Suudi Arabistan öncülüğündeki Arap Koalisyonu’nun Yemen’e karşı başlattığı savaşın üçüncü yıldönümü münasebetiyle yüzbinlerce Yemenli meydanlara akın etti.

Protesto gösterilerinin başkent Sana’daki merkezi Es Sebin meydanıydı. Es Sebin Meydanı’nı dolduran yüzbinlerce Yemenlinin elinde, Yemen bayrağı ve Ensarullah Hareketi Lideri Seyyid Abdulmelik El Husi’nin posterleri vardı.

Başkent Sana’daki Meydanı dolduran yüzbinler, “Saldırganlığın üçüncü yılı” sloganı attı. Suudi Arabistan üç yıl önce başlattığı savaşla, istifa eden cumhurbaşkanı Mansur Hadi’yi tekrar yönetime getirip, Yemen’i yönetmeyi amaçlıyor. Koalisyon içerisinde yer alan Birleşik Arap Emirlikleri ise Yemen’i Kuzey ve Güney olarak ikiye bölmek istiyor.

Kuzeyi Yemen’i Suudi Arabistan’ın kontrolüne bırakmak isteyen Birleşik Arap Emirlikleri, Güney Yemen’in kontrolünü  ise elinde tutmak istiyor. Birleşik Arap Emirlikleri, Yemen’in okyanustaki bazı adalarını boşaltıp, bu adalarda askeri üst kurduğu belirtiliyor. Birleşik Arap Emirlikleri’nin Güney Yemen’de de birçok askeri üssü  olduğu ve işkence için hapishaneler kurduğu ifade ediliyor.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin Güney Yemen’de ilk etapta limanlara ve Babu’l Mendeb Boğazına hakim olmayı amaçlıyor.

Babu’l Mendeb Afrika’ya, Kızıldeniz üzerinden ise Akdeniz’e açılan bir kapı olmakla beraber dünyanın en stratejik birkaç boğazından biri olarak kabul ediliyor.

Suudi Arabistan’ın başlattığı savaş sonrası üç yılda, koalisyon saldırılarında Birleşmiş Milletler rakamlarına göre 10 bin Yemenli hayatını kaybetti, 53 bin Yemenli ise yaralandı.

Yemenli kaynaklar, gerçek rakamların Birleşmiş Milletlerin aktardığı rakamlardan daha fazla olduğunu ifade ediyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Atasoy Müftüoğlu Yazdı: Statü ve çıkar mücadeleleri yeni bir putperestliğe dönüşüyor.
Atasoy Müftüoğlu Yazdı: Statü ve çıkar mücadeleleri yeni bir putperestliğe dönüşüyor.
Ali Bulaç Yazdı: Kelam-ı Muhammed: Dil, toplum, kültür
Ali Bulaç Yazdı: Kelam-ı Muhammed: Dil, toplum, kültür