Şeker fabrikaları böyle batırılıyor!

Amasya Pancar Ekicileri Kooperatifi’ni bir yıl içinde seçime götürmek için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından görevlendirilen üç memur, misafirhanede kalmayı kabul etmeyince üç ayrı daire tutuldu.

Şeker fabrikaları böyle batırılıyor!
Şeker fabrikaları böyle batırılıyor! Zehra

Amasya Pancar Ekicileri Kooperatifi’ni bir yıl içinde seçime götürmek için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından görevlendirilen üç memur, misafirhanede kalmayı kabul etmeyince üç ayrı daire tutuldu. Memurların kalacağı evlere alınan eşyalar 51 bin lira tutarken, eşyaların içinde lüks sınıfına giren bambu püsküllü havlu, bambu bornoz setinin dahi bulunması “yok artık” dedirtti.

Milli Gazete'de yer alan habere göre: Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından Amasya Pancar Ekicileri Kooperatifi’ne görevlendirilen üç memur, önce kendilerini kooperatif yönetimine kayyım olarak atattırdılar, sonra da perdelerinden tutun da bornozlarına varasıya kadar bütün şahsi ihtiyaçları şeker fabrikası tarafından karşılandı. Yapılan harcamalardan ise fabrika yönetim kurulunun haberi olmadı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Amasya Pancar Ekicileri Kooperatifi’ni bir yıl içinde seçime götürmesi için Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Özgün, ziraat mühendisi Zahide Birsen Çapanoğlu ve M. Ali Korkmaz’ı geçtiğimiz yıl görevlendirdi. Mayıs ayında göreve başlayan Tarım Bakanlığı görevlendirme heyeti, Kooperatif Yönetim Kurulu’na tanınan bütün yetkileri kullanmak üzere mahkemeye başvurarak kayyım olarak atanma talebinde bulundular.

10 GÜN İÇİN MAHKEMENİN KARARI DEĞİŞTİ

Amasya Ağır Ceza Mahkemesi, Tarım Bakanlığı görevlendirme heyetinin talebini haklı bulmayarak 29 Kasım’da kayyım talebini reddetti. Ancak Tarım Bakanlığı görevlendirme heyeti mahkemenin bu kararına itiraz etti. Yapılan itirazı da aynı mahkeme 10 gün içinde değerlendirerek, Tarım Bakanlığı görevlendirme heyetinin kayyım talebini 11 Aralık’ta kabul etti. Amasya Ağır Ceza Mahkemesi’nin Tarım Bakanlığı görevlendirme heyetinin kayyım talebine ilişkin 10 gün içinde iki farklı karar vermesi dikkat çekti.

MİSAFİRHANEDE KALMAK İSTEMEDİLER

Tarım Bakanlığı görevlendirme heyeti olarak atanan ancak Amasya Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararı ile kayyım olarak atanan üç isim, iddialara göre Amasya Şeker Fabrikası’na ait misafirhanede kalmak istemedi. Bu üç ismin kalması için üç ayrı daire kiralandı. Kiralanan bu dairelerin, dolap, muhtelif ev ve mutfak malzemeleri yorgan, banyo takımı, tül, polyester kumaş, mobilya, beyaz eşya, küçük ev aletleri gibi bütün ihtiyaçları Amasya Şeker Fabrikası tarafından karşılandı. Harcama kalemlerinin içinde bambu bornoz seti, bambu yorgan, kahve takımı, cezve, avize ve püsküllü havlu gibi kalemlerin bulunması da dikkat çekti.

KAYYIMIN KULLANDIĞI EŞYALAR MİSAFİRHANENİN DEMİRBAŞ LİSTESİNE EKLENDİ

Kayyım heyetinin kullanması için alınan eşyalara toplam 51 bin lira ödenirken, eşyalar da misafirhaneye getirilmediği halde misafirhanenin demirbaş listesine eklendi. Ancak skandal bununla da kalmadı. Kayyım için yapılan harcamaların Amasya Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Saatçi’nin kararı ile yönetim kurulunun haberi olmadan yapıldığı ortaya çıktı.

YÖNETİM KURULU, BORNOZ VE ÇARŞAFLARIN PARASINI İSTEDİ!

Bunun üzerine fabrika yönetim kurulu geçtiğimiz 22 Şubat’ta toplanarak, kayyım heyeti için böyle bir eşya alımı zorunlulukları bulunmadığı gerekçesiyle alınan bütün eşyaların misafirhane demirbaş listesinden çıkarılarak ödenen paranın kayyım heyetinden tahsil edilmesi yönünde karar aldı. Bunun için fabrika yönetimi, kooperatif yönetiminden hangi eşyaların kimler tarafından kullanıldığının tespit edilerek bildirilmesini istedi. Ancak kayyım heyetinin bulunduğu kooperatif yönetimi, fabrika yönetiminin bu talebine cevap vermedi. Kooperatif yönetimi cevap vermediği için de harcamaların ödenmesiyle ilgili yasal işlem başlatılamadı.

YÖNETİM KURULU BAŞKANI İDDİALARI DOĞRULADI

Amasya Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Saatçi, iddialara ilişkin olarak gazetemize yaptığı açıklamada, eşyaların alındığını doğruladı. Ancak 51 bin liraya alınan eşyaların Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından görevlendirilen kayyım heyetine değil, misafirhane için alındığını iddia eden Saatçi, bu eşyaların misafirhane dışında özel olarak kayyım heyeti tarafından neden kullanıldığı sorusuna ise cevap vermedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başörtüsü ile ilgili 'bilinçli' kampanya: Bu rezilliğin arkasında kimler var?
Başörtüsü ile ilgili 'bilinçli' kampanya: Bu rezilliğin arkasında kimler var?
Cevdet Işık Yazdı: Kayıpların En Büyüğü ‘Hakikat Bilincinin Kaybı’dır
Cevdet Işık Yazdı: Kayıpların En Büyüğü ‘Hakikat Bilincinin Kaybı’dır