Şeker fabrikalarının satışı ile alakası var mı? Şeker tekeli ABD'li şirketlere bırakıldı...

Türkiye’de nişasta bazlı şeker üretim ve ticaret kotasının neredeyse tamamının ABD şirketlerine bırakıldığını söyleyen Anadolu Nişasta ve Glikoz Sanayicileri Derneği Başkanı Mehmet Mesut Çakmak, yerli sanayiye glikoz üretiminin resmen yasaklandığını duyurdu.

Şeker fabrikalarının satışı  ile alakası var mı? Şeker tekeli ABD'li şirketlere bırakıldı...
Şeker fabrikalarının satışı  ile alakası var mı? Şeker tekeli ABD'li şirketlere bırakıldı... Zehra

Anadolu Nişasta ve Glikoz Sanayicileri Derneği (ANGSAD) de şeker fabrikalarının özelleştirilmesi girişimlerinin ardından gündeme gelen Nişasta Bazlı Şeker (NBŞ) üretimi ve kotasıyla ilgili tartışmalara katıldı. ANGSAD Başkanı Mehmet Mesut Çakmak, konuyla ilgili olarak bir basın açıklaması yaptı. Anadolu Nişasta ve Glikoz Sanayicileri olarak bir Amerikan şirketinin (Cargill) hazırladığı raporu ve sonrasında ortaya çıkan şeker fabrikalarının özelleştirilmesine ilişkin tartışmaları yakından takip ettiklerini söyleyen Çakmak, Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi ve NBŞ kotalarına ilişkin düzenleme yapılması başta hükümetimiz olmak üzere ve tüm yetkililerin takdiri olduğu kuşkusuzdur. Ancak, süregelen tartışmaların Anadolu Sanayicileri olarak bizlerin sorunlarının, çözüm arayışlarımızın çok uzağında olduğunu görmekteyiz” ifadelerini kullandı.

GLİKOZ YERLİ SANAYİYE YASAKLANDI

DHA'nın aktardığına göre Çakmak açıklamasını şöyle sürdürdü: “Kemal Derviş ve ABD destekçilerinin ülkemize dayattıkları ve halkımıza reva gördükleri ‘sözde şeker politikası’ ile mısırdan elde edilen nişasta ve glikoz üretiminin önü NBŞ adı altında kotaya bağlanmış ve şekerli mamul sanayinin temel hammaddesi olan glikoz üretimi, eşi benzeri görülmemiş bir şekilde sınırlanmış, yerli sanayiciler bakımından ise resmen yasaklanmıştır. Bugün derneğimize üye, her biri milyonlarca liralık yatırım yapmış üreticilerimiz kendi ülkemizde, bırakın NBŞ’yi, şekerli mamül sanayi için en temel hammaddeyi bile ülkesinde  üretip satamaz hale gelmiş durumdadır”.

ÜRETİM VE TİCARETİ ABD’YE BIRAKILDI

Sektördeki NBŞ üretim ve ticaret kotasının neredeyse  tamamen ABD merkezli şirketlerin tekeline bırakıldığını belirten Çakmak, “Bu şirketler dünyanın hiçbir yerinde olmadığı kadar karlı bir ticarete devam etmektedirler” dedi. Anadolu Nişasta ve Glikoz Sanayicileri’nin açıklamasıyla Türkiye’deki  Nişasta Bazlı Şeker üretimi ile ilgili verdiği kota ise şöyle: “Mevcut kota dağılımı; ABD merkezli Cargill yüzde 44, ABD merkezli Amlyum yüzde 30,  Cargill ortaklı PNS yüzde 15,   Tat Nişasta yüzde 6,  Sunar Mısır yüzde 4”.

‘KOTA YERLİ ÜRETİCİYİ DE KAPSASIN’

Başkan Çakmak açıklamasında son olarak şöyle dedi: “PNS ortaklığı da hesaba katıldığında kotanın yüzde 50’si sadece bir şirkete verilmiş, toplamda da pazarın yüzde 90’ı ABD’li şirketlerin tekeline bırakılmıştır. Derneğimize üye şirketler pazarın tamamen dışına itilmiştir. Bu noktada hükümetimizden NBŞ sektörüne tahsis edilen kotanın bu ülkede yerli ve milli üretim yapan bizleri de kapsamasını ve kotanın, kanunlar çerçevesinde kurulmuş olan ve faaliyet gösteren tüm üreticilere eşit bir şekilde dağıtılması talebimizi takdirlerinize arz ederiz”.

İslamianaliz

 
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Recai Yurdan: 28 Şubat ve FETÖ mağdurlarını gündemden düşürmemeliyiz...
Recai Yurdan: 28 Şubat ve FETÖ mağdurlarını gündemden düşürmemeliyiz...
Şehid Mustafa Çamran Yazdı: Ruhun İrfanla Yükselişi...
Şehid Mustafa Çamran Yazdı: Ruhun İrfanla Yükselişi...