Tahran’da Kadın Haklarına Farklı Bakış Toplantısı…

Tahran büyükşehir belediyesi 6 bölge belediyesinin ev sahibliğinde ve “Terör Kurbanları Derneği” tarafından düzenlenen toplantı “Bir başka açıdan Kadın Hakları” üst başlığı ile “Kadın haklarını başka bir anlatım” adıyla yapılan toplantı dikkate değer bir toplantıydı.

Tahran’da Kadın Haklarına Farklı Bakış Toplantısı…
Tahran’da Kadın Haklarına Farklı Bakış Toplantısı… Zehra

Kadın, kadın hakları, kadına şiddet gibi süslü konuşmaların yapıldığı bir dönemden geçiyoruz. Televizyonda kadın üzerine programlarda konuşmalar,  gazetelerde kadın hakları hakkında yazılar makaleleler uzmanların kaleminden aktarılıyor.

Davet edildiğim toplantı da kadınlar üzerineydi. Telefonla yapılan davette ilk başta ön yargının da etkisiyle benzer bir program olduğu yönündeydi. Fakat, programın içeriği hakkında  yapılan açıklamalar beni heyecanlandırdı. Meraklandırdı. Kadına yönelik  farklı bir bakış açısı, kadın hakları üzerine neleri  yapılması gerektiği ve gerçek Kadın’a şiddetin ne olduğunu anlayabileceğimiz bir program diye düşündüm.

Günümüz modern dünyanın en acımasız ve en pis eylemleriyle iç içeyiz. “Terörizm”. Toplumda korku, panik oluşturmaya yönelik, masum insanların kanını akıtmayı hedefleyen en vahşi eylemlerden biri; terörizm. Emperyalist güçlerin toplumları baskı altına almak için başvurdukları en çirkin yöntemlerden biri.

Tahran büyükşehir belediyesi 6 bölge belediyesinin ev sahibliğinde ve “Terör Kurbanları Derneği” tarafından düzenlenen toplantı “Bir başka açıdan Kadın Hakları” üst başlığı ile “Kadın haklarını başka bir anlatım”  adıyla yapılan toplantı dikkate değer bir  toplantıydı.

Teröre kurban giden insanların eşleri, kızları, annelerinin içler acısı hikayelerini  dinliyoruz. Yüreklerimiz dağlanıyor. Farklı hikayeleri dinlerken, kürsüye çıkan Tahran üniversitesi öğretim üyelerinden  Dr. Golroh Mehri hanımefendi,  şiddetin kötülüklerini anlatarak başlıyor sözlerine.  Dr. Mehri hanımefendi,  şiddetin her türlüsü kötüdür tabiki fakat terör kurbanı olan kadınların unutulmuş olmaları da belki de en kötüsüdür diyor. Masum insanların zalimce katledilmeleri  kabul edilebilir değil.  O olay sonrası maağdur olan bazen  dul kalmış eş, bazen gözü yaşlı anne, bazen babasını özlemle bekleyen  kıza dönüşebiliyor bunların acılarını ömür boyu çektiğini düşünün bir kez diyor konuşmacı dr. Hanımefendi.

Bu durum sadece bir ülkenin, bir bölgenin sorunu değil. Artık bütün dünyanın sorunu bir hale geldi “terör”.. ve doğal olarak terör kurbanlarının sayısı da her geçen gün artıyor.

Kadın ve kadın hakları üzerine  süslü konuşmalar yapmak değil, bu alanda  ülkelerin bir şeyler yapılması gerektiğini belirten bir başka konuşmacı da savaşlar artık sokaklarda yürütülüyor. En çirkin yüzüyle masum insanlar katlediliyor.  Masum insanların geride bıraktığı eş, çocuk, annenin yaşadıkları dramı anlamaya ve anlatmaya çalışmalıyız

Elbette konuyu uluslararası boyutlara taşımak ve konuyla ilgili  ortak mücadele ortak  çözüm yolları bulmaya çalışmak da gerekli.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Atasoy Müftüoğlu Yazdı: Statü ve çıkar mücadeleleri yeni bir putperestliğe dönüşüyor.
Atasoy Müftüoğlu Yazdı: Statü ve çıkar mücadeleleri yeni bir putperestliğe dönüşüyor.
Ali Bulaç Yazdı: Kelam-ı Muhammed: Dil, toplum, kültür
Ali Bulaç Yazdı: Kelam-ı Muhammed: Dil, toplum, kültür