Şeker fabrikalarının satışı kime yarıyor, ABD merkezli CargIll, NBŞ tüketiminin 6 kat artacağını tahmin ediyor...

ABD merkezli CargIll tarafından hazırlanan şeker sektörü raporunda, nişasta bazlı şeker (NBŞ) tüketimi ile ilgili “ilginç” bir öngörü ortaya çıktı.

Şeker fabrikalarının satışı  kime yarıyor,  ABD merkezli CargIll, NBŞ tüketiminin 6 kat artacağını tahmin ediyor...
Şeker fabrikalarının satışı  kime yarıyor,  ABD merkezli CargIll, NBŞ tüketiminin 6 kat artacağını tahmin ediyor... Zehra

ABD merkezli CargIll tarafından hazırlanan şeker sektörü raporunda, nişasta bazlı şeker (NBŞ) tüketimi ile ilgili “ilginç” bir öngörü ortaya çıktı.

Milli Gazete'den Sadettin İNAN'ın haberine göre: “Şeker fabrikalarının satıldığını varsayarak” bir öngörüde bulunan Cargill, 2023’te NBŞ arzının bugüne kıyasla 6 kat artarak 1 milyon 600 bin tona çıkacağını tahmin etti! Böylelikle, hükümetin şeker fabrikalarına yönelik yapacağı özelleştirme ile “kimlere” fayda sağlayacağı da gözler önüne serildi.

FABRİKALARIN KAPANACAĞINI CARGILL TEYİT ETTİ!

Sektör yetkilileri, fabrikaların mevcut özelleştirme modeliyle satılması durumunda birçok fabrikanın kapacağının altını çizerken, Cargill raporu da bunu teyit etti. Çünkü 2023’te NBŞ arzının 1.6 milyon tona çıkması nüfus artışından değil, pancardan üretilen şekerin azalması, yani fabrikaların kapanması ile mümkün olacak.

şeker fabrikalarının özelleştirilmesiyle ilgili asıl niyetler ortaya çıkmaya başladı. ABD merkezli Cargill’in hükümete yönelik hazırladığı sektör raporunda şeker fabrikalarının satılması durumunda Türkiye’de nişasta bazlı şeker tüketiminin 2023 yılında 1 milyon 600 bin tona çıkacağını öngördü. Mevcut durumda nişasta bazlı şekerlerin 260 bin ton kotası bulunurken, bu öngörü fabrikaların satılması durumunda şeker piyasasının tamamen nişasta bazlı şekerlere kayacağını gösteriyor.

CARGILL’DEN ENDİŞELENDİREN ÖNGÖRÜ!

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu, nişasta bazlı şekerlerin başta kanser olmak üzere birçok hastalığa davetiye çıkardığı yönündeki çarpıcı raporunun ardından ABD merkezli Cargill tarafından ülkenin geleceğini tehdit eden korkunç bir öngörüde bulunuldu. Sağlık Bakanlığı’nın Bilim Kurulu’nun hazırladığı raporun aksine nişasta bazlı şekerlerin pancar şekeri gibi sağlıklı olduğunu iddia eden Cargill, 2023 yılında nişasta bazlı şekerlerin arzının 1 milyon 600 bin tona çıkacağını öngördü. Cargill, bu öngörüsünün gerçekleşmesini de şeker fabrikalarının satılmasına ve şeker kotalarının kaldırılmasına bağladı.

FABRİKALARIN KAPANACAĞINI CARGILL TEYİT ETTİ!

Sektör yetkilileri, fabrikaların mevcut özelleştirme modeliyle satılması durumunda birçok fabrikanın kapacağının altını çizerken, Cargill raporu da bu öngörüyü teyit etti. Çünkü 2023 yılında nişasta bazlı şeker arzının 1 milyon 600 bin tona çıkması nüfus artışından değil, pancardan üretilen şekerin azalması ile mümkün olacak. Cargill’in bu öngörüsü, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nun hazırladığı rapor ile birlikte düşünüldüğünde şeker fabrikalarının satılması durumunda Türkiye’nin tamamen nişasta bazlı şekerlerin istilasına uğrayacağını gösteriyor.

NBŞ İSTİLASINA UĞRAYACAĞIZ

Şeker fabrikalarının satılması durumunda Türkiye, NBŞ istilasına uğrayacak. Mevcut durumda nişasta bazlı şekerlerin 260 bin ton kotası bulunurken, şeker fabrikalarının satılmasıyla birlikte bu rakam Cumhuriyet’in 100’üncü yılında 1.6 milyon tona çıkacak.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Atasoy Müftüoğlu Yazdı: Statü ve çıkar mücadeleleri yeni bir putperestliğe dönüşüyor.
Atasoy Müftüoğlu Yazdı: Statü ve çıkar mücadeleleri yeni bir putperestliğe dönüşüyor.
Ali Bulaç Yazdı: Kelam-ı Muhammed: Dil, toplum, kültür
Ali Bulaç Yazdı: Kelam-ı Muhammed: Dil, toplum, kültür