Muhammet Esiroğlu yazdı: Konforunu din edinenler, kazanımlarını kaybetmemek için her türlü ahlaki değeri yok sayarlar

İnsan bağımlı olarak doğar, fakat hür olarak ölmelidir. İnsan doğduğunda yaşamak için annesinin sütüne muhtaçtır.

Muhammet Esiroğlu yazdı: Konforunu din edinenler, kazanımlarını kaybetmemek için her türlü ahlaki değeri yok sayarlar
Muhammet Esiroğlu yazdı: Konforunu din edinenler, kazanımlarını kaybetmemek için her türlü ahlaki değeri yok sayarlar Zehra

Muhammet Esiroğlu Milli Gazete'de yayımlanan yazısında, son dönemde artan dünyevileşmeyi eğilimlerini değerlendirdi.

İşte Esiroğlu'nun "Bağımsızlık Mücadelesi" başlıklı yazısı: 

 
İnsan bağımlı olarak doğar, fakat hür olarak ölmelidir. İnsan doğduğunda yaşamak için annesinin sütüne muhtaçtır. Tüm ihtiyaçlar ebeveynlerin gayretleriyle giderilir. Hiçbir bebek giyeceği kıyafeti kendi seçemez, ebeveynleri ona neyi uygun görürlerse onu giymek zorundadır. Bebeğin yiyeceğini ve içeceğini seçme şansı yoktur. Ben anne sütü içmeyeceğim, kahve içeceğim diyemez mesela. Bundan dolayı irade etme ve bunları amele dönüştürme gücü olmayan bebekler hür değildir.

Fakat insanlar belli ihtiyaçlarını kendileri gidermeye başladıkça irade ve amellerinde daha rahat ve serbest hareket ederler. Böylece insan hür bir fert olarak, ne yapması ya da ne yapmaması gerektiğini idrak edip tercih edebilme kabiliyetine kavuşmuş olur. İnsan, kendi sorumluluğunu da içine alan bu zamanlarda, varlık amacına göre hareket etmek zorundadır. İnsanın varlık amacına uygun hareket edebilmesi hürriyetiyle alakalıdır.

İnsan, geçici ikametgâhı olan dünyada hürriyetini koruyarak yaşamalı ve emanetini hür olarak teslim etmelidir. Ancak bu şekilde imtihan sürecini başarıyla tamamlamış olur. Dünya zindanından hür olarak ayrılabilmek için bağımsızlık mücadelesi vermek zorundadır. Tüm kötülüklere karşı insan kendini iyiliğe ve güzelliğe adayarak bu mücadeleyi yürütebilir. Yani insan ruhunu, zihnini ve bedenini işgal etmek isteyenlere karşı fıtratını korumak zorundadır.

İnsan, en başta dünyevileşmenin işgaline uğramıştır. Dünyevileşme çeşitli vasıtalarla bu işgali yönetmektedir. Dünyevileşmenin en büyük silahı konfordur. Konfor derken sadece refah içerisinde yaşamayı kastetmiyorum. Konfor fiili ya da zihinsel tembelliğin rahatlığıyla dünyayı sahiplenmeyi ifade eder. İşte insanlar, bu konforlarından vazgeçemediği için dünya zindanında yaşanan işkenceleri görmezden gelirler.

Konforunu din edinenlerin açlıktan ölen bebeklere bakışı; akbabanın, aç bir çocuğu yemek için beklediği bir anda çekilen sanatsal bir fotoğraf karesinden fazlası değildir. Onlar için, ekmek arabasının arkasından koşan bir çocuğun duyguları da bir şey ifade etmez, misket oynama yaşındaki bir çocuğun misket bombaları ile parçalanan bedeni de. Çünkü konfor onların elde ettikleri en büyük kazanımlarıdır. Ve bu kazanımlarını kaybetmemek adına her türlü ahlaki değeri yok saymaktan geri durmazlar.

Dünyevileşme kimyasal silah gibi rızık endişesi salar etrafa. Açlık ve işsizlik korkusu önemli işgal araçlarıdır. Baktığımız zaman insanların çoğu, açlık ve yoksulluk sınırlarının etrafında konforu yaşamaktadırlar. Her an bu konforu kaybetme korkusu bir kırbaç gibi insanların sırtındadır.

Bu yüzden işgal ortamında istikrar konfor sahipleri için tabulaşmıştır. Tabuları yıkmak için kaybedenler kulübünün üyesi olmayı göze almak gerekir. Yani itiraz edilen yer, kaybetmekten korkulan yer olamaz. Aynı zamanda kaybetme korkusu başkalarının kazanmalarına karşı durmayı da gerektirir. Çünkü konforun sürekliliği, kaybedenlerin kaybetme istikrarında yatıyor.

İşgal edilmiş vicdanların sahipleri için adalet ve merhamet yenilebilir bir put olarak zihinlerdeki yerini almıştır. Sürekli talep edilen bir adalet ve beklenilen bir merhamet var. Ama olması gerekense tesis edilen adalet ve gösterilen merhamettir. Bunun için tüm vicdanların zulme, tahakküme, sömürüye ve tüm kötülüklere karşı bağımsızlık mücadelesi vermesi gerekir.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Recai Yurdan: 28 Şubat ve FETÖ mağdurlarını gündemden düşürmemeliyiz...
Recai Yurdan: 28 Şubat ve FETÖ mağdurlarını gündemden düşürmemeliyiz...
Şehid Mustafa Çamran Yazdı: Ruhun İrfanla Yükselişi...
Şehid Mustafa Çamran Yazdı: Ruhun İrfanla Yükselişi...